+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Aliağa Aigai Antik Kenti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Aliağa Aigai Antik Kenti
  İzmir Aliağa Aigai Antik Kenti Hakkında Bilgi


  Yeni Şakran’dan ana yoldan ayrılıp 13 km’lik yolla Köseler köyü üzerinden gidilmektedir. Heredot’un andığı 12 Aiol kentinden birisiydi. M.Ö 1100 yıllarından itibaren Ege’nin kuzeyini kolonize eden Aiollar tarafından kurulmuştur. Eski ev duvarları yukarı kısımda M.Ö VI. Yüzyılı anıtlarından kalmış sütun başları görülmektedir. Agorası yamaca kurulmuş doğusu çok iyi durumda orta katı depo, alt katı ise dükkanlar olarak düzenlenmiştir.

  İ.Ö. 1100 yıllarından sonra Yunanistan’dan gelen Kuzeybatı Anadolu kıyılarına yerleşen Aioller tarafından kurulmuştur. Herodotos (İ.Ö. 5.yüzyıl) Aigai’yi Aiollerin Aiolis bölgesinde kurduğu 12 kent arasında saymaktadır.

  Arkeolojik verilere göre tarihi Arkaik Döneme (6.ve 7.yüzyıl) kadar uzanan kent, Hellenistik Dönemde önemli bir merkez haline gelmiştir. Bu dönemde birçok yeni yapı inşa edilmiş ve kentin yayılım alanı genişlemiştir. 17 yılındaki deprem sırasında oldukça zarar gören kent, İmparator Tiberius Döneminde yeniden inşa edilmiştir.

  Akropolisi çeviren duvarlarda kullanılan teknik İ.Ö. 6. yüzyılda kentin güçlü sur duvarları ile korunduğunu göstermektedir. Antik yazarlar Aiollerin bölgeye gelişlerinin İ.Ö. 1100 tarihlerinde başladığını ileri sürseler de, geçen 5 yıllık kazı sonuçları şimdilik kentin kuruluşunun İ.Ö. 7. yüzyılın ikinci yarısından daha erkene gitmediğini göstermektedir.

  Kent İ.Ö. 3. yüzyılın başlarından itibaren muhtemelen Hellenistik Pergamon Krallığı’nın da desteğiyle bölgede ekonomik ve kültürel bir çekim merkezi olmuş, Tiyatro, Kent Meclisi Binası (Bouleuterion) ve Agora Binası gibi görkemli yapılarla donatılmıştır. Aigai antik kentindeki arkeolojik kazı çalışmaları 2004 yılından beri devam etmektedir.

  Aigai kenti’nin kalıntılarının bulunduğu alan, yörede Nemrutkale olarak anılmaktadır. Kentin surları, arazinin durumuna göre inşa edilmiştir. Surlar içinde , üç katlı agora yapısı ve bu yapıyı taşıyan görkemli istinat duvarları; agoranın kuzeyinde bouleuterion; güneyde teras duvarlı stadion; batıda tiyatro; tiyatronun batısında Demeter tapınağı; kuzeyinde peripteros planlı başka bir tapınağın kalıntıları mevcuttur.

  Kentin yaklaşık 6-7 km. doğusunda, Kocadere yatağında da Apollon tapınağı kalıntıları bulunmaktadır.
 2. Acil

  İzmir Aliağa Aigai Antik Kenti isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder