+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda İzmir Aliağa Adı nereden Geliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İzmir Aliağa Adı nereden Geliyor
  İzmir Aliağa Adı


  Aliaga.jpg
  Sultan IV.Murat’ın Bağdat Seferi sırasında kendisine yardımda bulunan ve faydası görülenleri beraberinde getirmiş ve bunlardan bir kısmına Batı Anadolu’da topraklar vermiştir. Bunlardan Abdülkerim Ağa’ya, Aliağa yöresini bağışlamıştır. Abdülkerim Ağa’nın ölümünden sonra toprakları oğulları arasında paylaşılmış ve Çelebi Bey ile Ali Ağa’ya bugünkü Aliağa yöresi düşmüştür. Ali Ağa, burada büyük bir çiftlik kurmuş ve yöre bu isimle tanınmıştır.
  Başka bir hikâye de şöyledir: Çiftliğin sahibi Ali Ağa, bir suç işler İstanbul’da ve ölüme mahkum edilir. Avusturalyalı Baltacı Edwars (sonradan Müslüman olmuş ve Kenan adını almıştır) tarafından bu cezadan kurtarılmıştır. Bunun üzerine Ali Ağa, adını değiştirmemek şartıyla, çiftliğini Edwars’a bırakır. Edwars, buraya üç katlı bir malikane yaptırır. Aliağa’nın ilk yapısı budur. Bu bina;
  1922 yılında kıyıyı top ateşine tutan İngilizler tarafından bu binanın üçüncü katı yıkılır.
  1933 yılında İzmir Valisi kazım Dirik tarafından bu malikane ilkokul haline getirilmiştir.
  1972′de yapı yıkılarak yerine Atatürk İlkokulu yapılmıştır.
  Ali Ağa’nın soyundan gelen, Çelebi Ağa, Kerim Ağa, Kuzu Bey, Hüseyin Ağa (Hasan Ağa soydan kalan tek kişidir.) sülaleleri Bergama, Bölcek Köyü, Turanlı Alibey ve Çandarlı gibi yerlere dağıtılmıştır.
 2. Acil

  İzmir Aliağa Adı nereden Geliyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder