+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Kütahyanın en eski camiisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kütahyanın en eski camiisi
  Kütahyanın En Eski Camiisi Hakkında Bilgi


  TAKVACILAR CAMİİ (Timurtaş Paşa Camii):

  Yıldırım Beyazıt' in ilk Kütahya valiliğinden sonra Kosova savaşına katılmak üzere Murad Hüdavendigarın yanına gittiği sırada Kütahya ve civarının muhafızlığına görevlendirilmiş olan Timurtaş Paşa tarafından 1389-1402 yılları arasında yaptırılmış olmalıdır. Aradan geçen uzun zaman içerisinde pek çok tamir görmüş olması gerekir. 1761 tarihlerinde Silahtar Mehmet Paşa tarafından onarım ve değişiklik yapılmıştır. 1834 yılında Kütahya Muaccelat nazırı Salih Efendi tarafından tekrar tamir ettirilmiştir.

  takvacilar camii.jpg

  Yalnız Camii değil, İmaret, Medrese ve mescid olarak yapılmıştır. Bir yandan kuyumcular çarşısı, diğer yandan bedesten ve kavaflar çarşısı ile çevrili olduğundan, çarşının ortasında kaybolmuş, dış görünüşü ile kendini belli etmeyecek durumdadır. Uzaktan sadece 18.yy.' da eklenen kesme taş minaresi ile seçilebilmektedir. Mimari tekniği itibariyle diğer camilerden farklı olarak basık bir yapıdır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kütahya ili iç anadolu bölgesinde yer almaktadır. Kütahya ili pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ildir. Kütahya ilinde tarihi camiler, külliyeler, medrese ve mescitler bulunmaktadır. Kütahya da bilinen en eski cami takvacılar camidir.
+ Yorum Gönder