+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Afyon karahisar kalesi resimlerle Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Afyon karahisar kalesi resimlerle
  Afyonkarahisar Kalesi Resimlerle Bilgi


  Şehrin güneyinde, çok yüksek ve yalçın bir dağın tepesindedir. Adını dünyanın oluşumunun dördüncü zaman diliminde bir yanardağ ağzında meydana gelen sarp kayalar üzerine kurulan kaleden (Karahisar) ve ilk defa “Synnada” antik kenti sikkelerin de karşımıza çıkan haşhaş (Opıum-Afyonkarahisar)dan alan Afyonkarahisar M.Ö. 2.000 yıllarına kadar uzanan bir tarih şeridi yaşatır.

  Düzlükte, gelip geçse de yol, Afyonkarahisar dan
  Ey yolcu, görünmez Afyonkarahisar, istasyondan
  Şayet vaktin olursa tırman kale ye
  Bak Afyonkarahisar a gökyüzünde bir balkondan

  Diyor Ozan Arif Nihat Asya dizelerinde. Gerçekten de bir kentle, şairlere, alimlere, sanatçılara, mescitlere, mahallelere adını veren , destanlarda, efsanelerde, türkülerde, manilerde kuşaktan kuşağa aktarılan, yerden tam 226 metre yükseklikteki trakit bir kaya kütlesi üzerine kurulmuş bulunan Karahisar Kalesi için “Gökyüzünde bir balkon” dan başka nasıl bir nitelendirme yapılabilir ki?

  Öyle sanıyoruz ki, Afyonkarahisar deyince Karahisar Kalesi ni, Karahisar deyince de Afyonkarahisar ı hatırlamamak mümkün değildir. Afyonkarahisar şehri ile özdeşleşen Karahisar Kalesi nin günümüzden yaklaşık 3 bin 340 yıl önce, İsa dan Önce 1340′ lı yıllarda Arzava ülkesine sefer düzenleyen Hitit Kralı II.Murşil tarafından, askerlerinin kışı geçirmeleri amacıyla yapıldığı sanılmaktadır. Kale nin o zaman ki adı Hapanuva, yani “Yüksek Tepe Şehri“ dir. Daha sonra Mira Kuvalya Krallığı nın egemenliğine bırakılan Hapanuva eteklerine Frigler zamanında köy kurulur ve “Akronio” ya da “Akroniom” adını alır. Sırasıyla Lidyalılar, Persler, Helenler, Bergama Krallığı, Pont Krallığı, Romalılar ve Bizanslılar ın egemenliğinde kalan kale, Hicretten sonra İstanbulu fethetmek amcında olan Emevi Halifelerinin, Anadolu ya yaptıkları seferler sırasında birkaç kez el değiştirdikten sonra, Alparslan ın oğlu Melikşah zamanında Selçuklu topraklarına katılmıştır.

  Daha sonra Devlet Hazineleri nin kale de saklanmasından dolayı “Karahisar-ı Devle” yani “Devletin Karahisarı” adını alır. Anadolu Beylikleri döneminde Sahipoğulları ve Germiyanoğulları nın hüküm sürdükleri Karahisar-ı Devle, 1392 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılır. Ankara Savaşı ndan sonra Timur ordularının hakimiyetine giren Karahisar-ı Devle, Timur un beylere, topraklarını geri vermeleri üzerine Germiyanoğulları na, daha sonra vasiyet yoluyla 1428 yılında Osmanlı Türk Birliği ne katılır. Anadolu daki diğer karahisarlarla karışamamsı için “Karahisar-ı Sahib” yani ”Sahibinin Karahisarı” adını alır. Mevcut Şeriye Sicillerine göre Karahisar ın başına Afyonkarahisar kelimesi ilk kez 1651 yılında gelmiş ve o günden bu yana Afyonkarahisar adı ile anılır olmuştur. Burada yeri gelmişken bir noktaya dikkat çekmek istiyorum; Karahisar Kalesi, Selçuklu hakimiyetinden başlayarak içinde bulunduğu kente adını vermiş hatta bu ad, Cumhuriyet in ilk yıllarında da kullanılmıştır.

  afyonkarahisar_kalesi_.jpg

  Ne yazık ki, daha sonra resmi bir karar olmamasına rağmen, Afyonkarahisar adı uzunluğu nedeniyle kısaltılmış ve Karahisar adı atılarak Afyon biçiminde kullanılmaya başlanmıştır. Oysa ki şehrimizin gerçek adı Afyonkarahisar dır. Dünyada ülkeler ve şehirler kendi asları üzerine tarih yaratmaya çalışırken, baştan başa tarih olan Karahisar ın şehrimizin adından kaldırılmış olması üzücüdür.

  afyonkarahisar_kalesi_2.jpg

  Efsanelerde Karahisar Kalesi

  3 bin 340 yıllık bir geçmişe sahip olan, defalarca el değiştirmiş, öyle sanıyoruz ki her defasında yeni bir efsane, yeni bir destana mekan olmuştur. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi yerden 226 metre yükseklikteki trakit bir kaya kütlesi üzerinde kurulu bulunan Kale yi fethetmenin öyle kolay bir iş olmadığı tartışmasız bir gerçektir. İşte bu nedenle Battal Gazi den, Hazreti Ali ye, Beyböğrek ten Çavuşbaşı na, Horoz Dede ye kadar pek çok efsane anlatılır Karahisar Kalesi için… İlginçtir ki, anlatılan bu efsanelerin izleri, günümüzde bile varlığını korumaktadır. Halk arasında anlatılan Hazreti Ali ya da Düldülün ayak izleri efsanesine göre, İslam halifelerinden Hazreti Ali, atı Düldülün üzerinde dağdan dağa uçarak sefer yapmaktadır. İşte böyle seferlerin birinde Afyonkarahisar a gelen Hz. Ali, Hıdırlık Dağı nda konaklamak için sertçe yere basınca, buradaki bir kaya üzerinde ayağının izi kalır.

  Daha sonra Hıdırlık tan kaleye atlayan Düldül, burada da dizginlenince bu kez ön ayağının izi bir kayanın üzerinde kalır. Hz. Ali, Düldül ü sulamak için su yalağına vardığında, atı bağlayacak bir yer bulamaz ve dört parmağı ile yalağın yanındaki bir taşa vurarak taşı deler ve atı buraya bağlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Afyonkarahisar Kalesi nde bugün Düldül ün ayak izi ile atın bağlandığına inanılan kaya üzerinde delik, hala varlığını korumaktadır.

  Karahisar Kalesi ile ilgili bir başka efsane ise Battal Gazi ile ilgilidir; Afyonkarahisar da 740 yılında öldüğü konusunda tarihçilerin birleştiği Battal Gazi ile yakın arkadaşı Ahmet Tarhan kaleyi ele geçirmek için sıkı bir kuşatma yapar, içeridekilerin dışarısı ile bütün bağlantılarını keser. Kale komutanı, bunun üzerine Bizans İmparatoru na haber salar ve 100.000 kişilik bir ordu yardım için yola çıkar. Kalenin burçlarından Battal Gazi yi görerek aşık olan komutanın güzel kızı O na bir kötülük gelmemesi için çimler üzerinde uyumakta olan Battal Gazi ye bağırır, ancak duyuramaz. Sonra bir kağıt yazar, taşa sararak üzerine atar. Battal Gazi, bir iki kıpırdandıktan sonra hareketsiz kalır. Battal ın uyunmadığını gören kız telaşlanır, babasına Türk lerin komutanının çayırda uyuduğunu söyler ve güya O nu öldürmek için zehirli bir hançer ister. Battal Gazi nin yanına gelen kız onu ölmüş olarak bulur. Çünkü attığı taş, Battal ın kulağına gelmiş ve ölümüne neden olmuştur. Kız üzülür ve hançeri kendi kalbine saplayarak hayatına son verir. Bizans ordusu kalenin eteklerine geldiğinde amansız bir savaş başlar, Ahmet Tarhan askerleriyle birlikte şehit olur. Ahmet Tarhan Karahisar Kalesi nin eteklerinde, şu anda Ulu Cami nin karşısındaki mezarına gömülür.

  Yenilgiden sonra çok şiddetli bir fırtına başlar ve Battal ın cesedini Eskişehir dolaylarına atar. Böylece Bizanslılar, Battal Gazi nin öldüğünü anlayamaz ve daha uzun süre onun korkusuyla yaşarlar. Şu andaki Olucak Çeşmesi nin, Çavuşbaşı mahallesinin ve Çavuş Dede mezarının doğuşu ile ilgili olarak anlatılan Çavuşbaşı ya da Çavuş Dede efsanesi ise şöyledir; Afyonkarahisar sancağı Türk egemenliğine girmeden önce burada valilik yapan kişiye Türk hükümdarı elçiler göndererek kalenin Türk lere teslimini ister. Her defasında ret cevabı alınması üzerine hükümdar en güçlü Çavuş Başını Karahisar Kalesi nin alınması için görevlendirir. Çavuşbaşı askerleriyle birlikte birkaç gün içinde Muttalıp bağlarına gelir. Bunu haber alan kale komutanı, kaleye kapanarak savunma düzeni alır. Ertesi sabah Türk askerleri Karakuyu ya ulaşır. Su stoku tükenen askerler, Karakuyu da su içmek isterler ama su sağlığa zararlı olduğu için vazgeçerler. Bunun üzerine çevrede su aramaya başlarlar ancak bulamazlar.

  Durum Çavuşbaşı na bildirilir. Çavuşbaşı, yanına birkaç kişi alarak Yağdan denilen kayalıklara doğru gider. Çok yüksek bir kayanın önünde bazı dualar mırıldanır ve “Burada bir su olacak” diye bağırıp kılıcını kayaya vurur. Kılıç darbesiyle yarılan kayadan su fışkırır. Çok güzel ve şifalı olan su askerlerin yorgunluğunu giderir. Dinlenen ordu bir Cuma günü kaleye saldırır ve kale zapt edilir. Şehitler arasında Çavuşbaşı da vardır. Bugün Afyonkarahisar ın Çavuşbaş mahallesindeki Olucak suyu güzel bir memba suyu olarak vatandaşlarca içilmektedir. Olucak çeşmesinin karşısındaki Çavuş Dede mezarı dertlilerin derman aradıkları, adaklar adadıkları küçük bir türbe olarak varlığını korumaktadır.
 2. Acil

  Afyon karahisar kalesi resimlerle isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


karahisar kalesi,  afyonkarahisar kalesi,  KARAHİSAR KALESİ,  karahisar kalesinin efsanesi