+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Ege Bölgesi Forumunda Kayaköy tlos kent fethiye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kayaköy tlos kent fethiye
  Kayaköy Tlos Kent Fethiye Hakkında Bilgi


  KAYAKÖY

  Hisarönü Köyü’nü geçip çamlar arasından 1 km. daha ilerlerseniz bir "hayal-köy" göreceksiniz. Buranın adı Kayaköy. . Yamaca doğru biri diğerinin önünü kapatmayacak şekilde saygıyla dizilmiş 2000’e yakın evden oluşan bu köy eski bir Rum yerleşimiydi. Anadolu Rumları iyi tarımcı olduklarından ekilir dikilir araziye ev kurmazlardı. Evler çevredeki kayalık, taşlık alanlara kurulurdu. Kayaköy de bu anlayışa uygun kurulmuş. Köyde 1922’ye kadar 25 bin kişi yaşıyordu. İstiklal Savaşı’ndan sonra "Mübadele"de köyün sakinleri Yunanistan’a göçtüler. Köyde 13. Yy'dan beri hıristiyan toplumun yaşadığı biliniyor. Buraya da Batı Trakya’dan göçenler yerleştirildi. Kayaköy’ün önündeki düzlüğe evler kurdular.

  Eski taş evlerin kapılarını, pencerelerini ve tavanlarını söküp kullandılar veya sattılar. Şimdi düzlükte 2000 kişilik bir yerleşik nüfus var, eski evler de kapısız, penceresiz bir yalnızlık içinde bekliyor. Evler bütünüyle koruma altına alındı ama bu işin epeyce geç yapıldığını siz de göreceksiniz. Eski adı Lövissi olan köyün kiliseleri harap durumda. Taksiyarhis ve Katopanayi kiliseleri çok harap durumda. İkincisinin ahşap kapısı Fethiye Müzesi'nde. Köyde iki kilise, 14 şapel ( küçük kilise ) vardı. Harap durumda da olsa bunları bugün de görebiliyorsunuz. 1990'da Rodos'lu papaz ile Fethiye'li imam Ali Meryem Ana Kilisesi'nde barış ve dostluk için dua etmişlerdi. Mimarlar Odası ve ve mimarlık öğrencilerinin oluşturduğu Galata Gurubu köyde önemli çalışmalar yaptı. 1999'un ilk aylerinde TÜRSAB Fethiye Bölgesel Yürütme Kuruluinanç turizmi açısından Kayaköy'ü değerlendirme çalışmaları yapıyor. İki kilisenin 2000 yazına kadar restore edilmesi amaçlanıyordu. Ama gerekli finansmanı bulmak zor görünüyor. Kimbilir, belki yıllardır çaba gösteren bir avuç insanın düşleri 1999 depreminden sonra Türkiye ve Yunanistan arasında esen dostluk rüzgarlarından güç alır da gerçekleşiverir.

  Kayaköy tlos kent.jpg
  Mübadele'den önce kız ve erkek ilkokulları, doktor ve eczaneleri, çok sayıda dükkanı ile çok canlı bir yerleşimmiş. Gazete bile yayınlanırmış.

  Mübadele ile gelen müslüman mübadiller burayı pek sevememişler, çoğu başka yerlere göçmüş. Buradan Yunanistan'a gidenler de Atina yakınlarında bir yabanıl yere iskan edilmişler. Burayı mamur edip adına Nea Makri demişler. Yani "Yeni Fethiye".

  Köyün alt taraftaki bazı evleri restore edilmiş. Burada oturanlardan biri İstanbul'lu bir ressam, yılın yarısında burada. Diğer biri de köpeği ve tavuklarıyla yalnız yaşayan Kaptan.

  Kayaköy'ü sanat çalışmalarının yapıldığı bir "Barış ve Dostluk Köyü" yapma projesi pek yol alamadı ama burada bir "Kayaköy Sanat Kampı" var. ( Tel: 0.252.616 65 74 ) Yabancıların da bulunduğu öğrenciler heykel, seramik, fotoğraf gibi sanatlarla uğraşıyorlar. Pottery Hause adlı atelyede de çömlek yapılıyor. Hediyelik eşyalar satılıyor ve eski eşyalardan küçük bir de sergi var. ( Poseidon lokantası ile aynı bahçeyi paylaşıyor.)

  Taş döşemeli yolu izleyip tepedeki şapele ulaşınca Soğuksu Koyu'nu panoramik olarak görüyorsunuz. Hava çok sıcak da olsa burası her zaman serin bir esintiyle ferahlık veriyor.

  Solunuzda bu eski köye sırtını dayamış bir evi lokanta haline getirmişler, adı Dibektaş Restaurant. Diğer lokanta ise Poseidon. Tam bir aile işletmesi. Yemek yiyebilir, çay-kahve veya alkollü bir şeyler içebilirsiniz. Köylü kadınlar evlerinin önünde hamur tahtasının başında gözleme açıyorlar. Gözlemeler esmer undan, ıspanak, peynir, maydanoz ve çevreden topladıkları çeşitli otlarla yapılıyor, lezzetli ve doyurucu. Çay ve ayran da var.

  Köyde mangal ve et servisi de bulunuyor. Tepelere tırmanıp sıcaktan bunalmışsanız köydeki Çavuşoğlu Motel’in havuzunda serinleyebilirsiniz.

  Kocaman bir yüzme havuzu var ve ücretsiz. Bunu kartvizitlerine bile yazmışlar. "Gerçekten para almıyoruz, birileri birşeyler yiyip içer nasılsa," cevabını verdiler. İsterseniz burada konaklamak da mümkün.

  (Tel: 252.616 67 49)

  Kayaköy’ün esintisi eksik olmuyor ve sivrisinek bulunmuyor. Eski köyün yanından çıkan bir ara yolu yürüyerek Ölüdeniz’e çıkabilirsiniz. Yol 5 km. ve çamlar arasında yürüyorsunuz. Batı yönüne ( Gemile yönü ) doğru 3 km. kadar ileride, denizden 400 metre yükseklikteki küçük bir mağarayı görebilirsiniz. Burada Ayios Elefterios adlı bir keşiş yaşamış. Köylülere sorarsanız burayı Afkula olarak biliyorlar. Müthiş bir deniz manzarası var. İblis Burnu, Kurdoğlu burnu, hava uygunsa uzaklarda Rodos Adası.

  Nasıl Gidilir?

  Fethiye'den sabah 7'den akşam 22'ye kadar minibüs, dönüş 23'e kadar. ( Tabii yazın ) Otomobille Ölüdeniz yolunu izleyin, Ovacık'tan Hisarönü yönüne girin, toplamı 16 km. Daha kısa yol ise Fethiye merkezinden Kaya Mezarları ve Kale'nin altından çıkan yolla Şıkman Tepesi'ni aşarak ulaşıyor. ( 8 km.)

  Giriş ücretli.

  GEMİLE ADASI

  Kayaköy’den batıya doğru devam eden yol çamlar ve zeytin ağaçlarıyla çevrili küçük, şirin bir koyda sona eriyor. Kuyubaşı'ndan ( Minibüslerin son durağı ) yürüyüp Kınalı Mahallesi'ni geçeceksiniz. Yolun buradan sonrası toprak. Koya kadar toplamı 6 km. Sahildeki kır lokantalarında ızgara çeşitleri ve soğuk mezeler bulunuyor. Koyun karşısında Gemile Adası yer alıyor. Adanın Eski adı Aya Nicola’ydı. Aynı adlı kilise, manastır ve şapeli görebilirsiniz. (Gemile adası için Fethiye sayfalarında bulabilirsiniz.)
 2. Acil

  Kayaköy tlos kent fethiye isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


fethiye Kayaköy,  kayaköy fethiye