+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Apollon ve Dafni Efsanesi - Yöresel Halk Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Apollon ve Dafni Efsanesi - Yöresel Halk Hikayesi
  Apollon ve Dafni Efsanesi


  Apollon ve Dafni
  Vikipedi özgür ansiklopedi

  Destana göre aşk tanrısı Eros'un oklarından birine hedef olmasıdır.
  Apollon aslında çok iyi bir okçudur ve kendiyle övünmeyi çok sever. Bir gün kendisi gibi iyi bir okçu olan Afrodit'in oğlu genç Eros ile karşılaşır ve onun okçuluk kabiliyeti ile ilgili alaycı sözler söyler. Buna karşılık Apollon'dan sürekli kaçar ve aşkını reddeder.
  Bir gün Dafni yine kaçarken Apollon'a yakalanır ve babası Yunan Deniz Tanrısı Peneus'dan yardım ister. Peneus Dafni'yi Defne ağacına dönüştürür ve Dafni sonsuza dek Defne ağacı olarak kalır.
  Apollon ise Defne ağacından aldığı yapraklarla kendine bir taç yapar ve bu tacı başından hiç çıkartmaz. Tüm Apollon heykellerinin başında gördüğümüz Defne yapraklarından yapılmış tacın sebebi budur.
  Yine bir efsaneye göre bu olay Antakya'nın Harbiye Beldesi'nde geçmiştir. Bu efsanenin kanıtlarından en önemlilerinden biri Antakya Arkeoloji Müzesini'nde bulunan Apollon ve Dafni mozaiğidir. Ayrıca burada yaşayan halk Harbiye'nin meşhur şelalelerine "Apollon'un Gözyaşları" adını vermiştir. Ayrıca bu şelaleler defne ağaçları arasından akmaktadır. Bu da öykünün Harbiye'de geçtiğini destekleyen önemli özelliktir.

  Apollo ve Dafni isimli heykeli ünlü heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini'nin en tanınmış eserlerindendir. 2. Acil

  Apollon ve Dafni Efsanesi - Yöresel Halk Hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder