+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Kısa Fabl Örnekleri Salyangoz ve Evi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kısa Fabl Örnekleri Salyangoz ve Evi
  Kısa Fabl Örnekleri Salyangoz ve Evi


  Salyangoz ve Evi

  Salyangozları bilir misiniz? Onlar da tıpkı kaplumbağalar gibi evlerini sırtlarında taşırlar. Bir zamanlar, evini sırtında taşımaktan hoşlanmayan sevimsiz bir salyangoz yaşarmış. Üstelik evinin rengi de hiç hoşuna gitmezmiş.

  Bizim salyangoz, kelebek ve uğurböceğini çok severmiş. Arada bir onlarla dertleşir, sırtında taşıdığı evi onlara şikayet edermiş. ”Ah keşke!” dermiş. ”Evimi sırtımda taşımak zorunda olmasaydım. Hadi taşıyorum, bari sizin ki gibi bol desenli ve renkli olsaydı.”

  Kelebek ve uğurböceği bir gün salyangoza; ”Sevgili arkadaşımız!” demişler. ”Hani evim renkli olsun diyorsun ya, biz çaresini bulduk. Ressam olan bir tırtıl var. Seni ona götürürsek eğer, evini rengarenk boyar.”

  Salyangoz buna çok sevinmiş. ”Ne duruyoruz!Hemen gidelim. ”demiş. Böylece düşmüşler yola. Tırtılın kapısını çalmışlar. Gelen misafirleri dinleyen tırtıl, boyalarını ve fırçasını alıp çalışmaya başlamış. Sonunda salyangozun evine çok güzel desenler çizmiş. Salyangoz yeni görüntüsünü beğenmiş beğenmesine ama yine de evinin sırtında olması onu çok üzüyormuş.

  Dönüş yolculuğunda üç arkadaş şiddetli bir yağmura yakalanmış. Kelebek ve uğurböceği öyle ıslanmışlar ki, sele kapılmaktan zor kurtulmuşlar. Oysa salyangoz hemencecik evinin içine girmiş. Yağmur dinip de evinden dışarı çıkınca, arkadaşlarının perişan halini görüp üzülmüş. Sonra da kendi kendine şöyle düşünmüş: ”İyi ki saklanabileceğim bir evim var. Rengi olmasa da,Rengi olmasa da beni yağmurdan koruyor ya.”
  Sevimli salyangoz bu olaydan sonra bir daha hiç üzülmemiş. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  bu hikaye bir salyangoz niye evimi sırtımda yaşıyorum diye isyan etmektedir. bir gün kelebek arkadaşları ile gezerken şiddetli bir yağmur yağar arkadaşları ıslanmaktan perişan olurlar ve salyangoz şükreder artık isyan etmez .
+ Yorum Gönder


kısa fabl örnekleri,  en kısa fabl örnekleri