+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Beydeba hikayeleri hakkında bilgi, Beydebanın kısa hikayeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Beydeba hikayeleri hakkında bilgi, Beydebanın kısa hikayeleri
  Beydeba hikayeleri hakkında bilgi, Beydebanın kısa hikayeleri

  Beydebanın kısa hikayeleri
  Kelile Ve Dimne
  Padişah Debleşem, hikayeyi burada bitirdi.

  Vezirlerine Serendip’e gitme niyetinde olduğunu açıkladı.Yaşlı Bilge’nin söylediği hikayeleri öğrenmek istiyordu.
  - Ben, dedi; geziden kaçarsam, bilgiden yoksun kalırım.İnsanı doğru yola ulaştıran bilgi, hikmettir. Hikmet ise, Serendip’e gitmeme bağlı.Vasiyetlerin anlamını ancak bu şekilde çözebilirim. Vezirler,Padişahın düşüncesinde kararlı olduğunu anlamışlardı. Yol hazırlığı başladı.

  Padişah Debleşem, vezirlere ülke yönetimiyle ilgili . bazı emirler verdi. Gerekli hazırlıklar yapılmıştı. Debleşem Şah, yanındakilerle birlikte yola çıktı. Bazen karadan bazen denizden gitti. Günlerce, aylarca yol aldı. Dağ dağa kavuştu.Düz düze uzandı. Çok ülkeler geçildi, çok iklimler aşıldı. Debleşem Şah, gördüğü her yerden ilginç bilgiler edindi.Çok dersler aldı. Yoruldukça dinleniyordu. Gördüğü güzel manzaralar yorgunluğunu alıyordu. Dinlenerek tekrar yola koyuldu.Tekrar dağlar aşıldı.Ovalara düşüldü.Denizler geçildi. Sonunda Serendip Adası’na vardılar. Adanın ortasında yüce bir dağ yükseliyordu: Serendip Dağı…

  Dağın eteğinde bayındır şehirler kuruluydu. Debleşem Şah, kentlerde gezindi bir süre.Çevreyi seyretti.Şimdiye dek bilmediği şeyler öğrendi.Görmediği şeyler gördü. Bilgisini, görgüsünü daha da artırdı. Aradan bir kaç gün geçmişti. Padişah, yanına birkaç adamını alarak dağa gitti.Dağın eteğinde . bir mağara vardı. Burası, ünlü düşünür Beydeba’nın eviydi.

  Beydeba, hikmet bilgisinin önemli bir bilginiydi.Bir çok ilimde uzmandı.Düşünce alanında tartışmasız büyük bir düşünürdü. Padişah, tıpkı bir hükümdarın huzuruna giriyormuş gibi izin isteyerek yanına gitti Beydeba’nın. Hazineden çıkan vasiyetten söz etti.
  - Vasiyette sözü geçen düşünceleri yorumlar mısınız? diye ricada bulundu.
  Beydeba, uzun ve yorucu bir yolculuktan gelmiş olan Padişah’a baktı bir süre.Bilgi aşkıyla yanıp tutuşan adama gülümsedi.
  - Acele etme Sultanım, dedi.

  Günlerce mağarada kaldılar. Beydeba, Padişah’ın isteğini yerine getirecekti. Günler süren söyleşmeden hikmet dolu bir kitap ortaya çıktı. 2. Acil

  Beydeba hikayeleri hakkında bilgi, Beydebanın kısa hikayeleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


beydeba hikayeleri,  beydeba masalları hakkında bilgi,  beydaba masalları hakkında bilgi,  beydeba masalları hakkında kısa bilgi,  beydebanın kısa masalları,  beydebadan masallar