+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Alanya kalesi hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Alanya kalesi hikayesi
  Alanya kalesi hikayesi

  1935 yılında Atatürk buraya yaptığı bir ziyaretle bölgenin Alaiye olan adını Alanya olarak değiştirmiştir. Kalenin denizden yüksekliği 250 metre civarında ve surlarının uzunluğu da 6 km’ yi geçiyor. Kaleden bakıldığında daha net görüleceği gibi Alanya aslında bir yarımada ve bu yerleşim merkezinin tarihinin Helenistik döneme kadar gittiği söyleniyor. M.Ö 2. yüzyılda Romalı korsanlar tarafından kurulan bu kale; bir müddet sonra bu korsanlardan rahatsız olan diğer Romalılar tarafından ele geçirilmiş..

  Alanya kalesi.jpg

  Daha sonraları 1220 yıllarında bölgeyi Selçuklular ele geçirmişler ve dönemin Selçuklu sultanlarından 1.Alaeddin Keykubat ; Alanya Kalesi’ni büyüterek sarayını kalenin içine inşa ettirmiş. Kale daha sonra Karamanoğulları’nın daha sonra da Memlükler’in eline geçmiş. Ve en son olarak da Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilerek Osmanlı’lara geçmiş. Kalede 83 adet kule ve 140 adet de burç bulunuyor. Kent kurulmaya başladığı ilk yıllarda, bu kalenin içindeymiş ve bu yüzden halkın ihtiyacını karşılaması için 400 adet civarında da su sarnıcı yapılmış. Hatta günümüze kadar gelen bu sarnıçlardan bazılarının hala daha kullanıldığı bilinmektedir. Kalenin “ İçkale “ denilen bölümü ise; günümüzde açık müze olarak kullanılmaktadır. Müze kabul edildiğinden kaleyi ziyaret etmek istediğinizde giriş ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Zaten o kadar yolu çıktıktan sonra orayı görmeden , manzarayı seyretmeden geri dönmek gibi diğer alternatifinizi kullanmak istemiyorsunuz. Ancak kalenin bakımsızlığı,çevre temizliğine önem verilmemesi insanı üzüyor.

  Adam Atacağı Burcu
  Kalenin en üstteki burçlarından birisinden taş atmayı denediğiniz zaman taşın denize ulaşamadığını görürsünüz. Sebebinin ise kalenin hemen altında bir mağara olduğu ve bu mağaranın içeri doğru hava akımı yaratarak atılan taşı içeri çektiği söylenir. Bu burca “ Adam Atacağı” burcu denilir. Bir rivayete göre; hayatının bağışlanmasını isteyen kölelere bir hak verilirmiş. Buna göre köleler kendilerine verilen bir taşı denize atmayı başarabilirlerse özgür kalırlarmış. Fakat başaranların sayısı çok azmış. Başaramayan köleleri de buradan aşağı atarlarmış. Aşağıya atılan kölelerin bir çoğu ölmez ve oradaki bir mağaraya düşerlermiş. Kale halkının bundan hiç haberi olmamış. Daha evvelden buraya düşüp de kurtulan diğer köleler, ciddi bir sayıya ulaştıklarında toplanıp bir araya gelerek dönemin en ciddi isyanlarından birini çıkartarak kaleyi ele geçirmişler.
 2. Acil

  Alanya kalesi hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


alanya kalesi,  alanya kalesinden görüntüler