+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Baş koymuşum türkiyemin yoluna hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Baş koymuşum türkiyemin yoluna hikayesi
  Baş koymuşum türkiyemin yoluna hikayesi

  Dilaver Cebeci’nin şiirlerini ele alan yazılarımıza devam ediyoruz. İlk yazımızda ele aldığımız dinî içerikli şiirinden başka onun Türkiye ve Türklük sevgisini işleyen şiirlerini de kısaca gözden geçirmeliyiz. Bu bağlamda Cebeci’nin Hun Aşkı kitabında yer alan iki şiirini daha burada anmamız gerekiyor. Bunlardan birisi, vatan sevgisini Türk milletinin bütün fertlerinin yüreklerine taşıyan ve türkü olarak dillerden düşmeyen "Türkiye’m" isimli şiirdir:

  türkiyemin yoluna.jpg

  Baş koymuşum Türkiyemin yoluna ,

  Düzlüğüne yokuşuna ölürüm.

  Asırlardır kır atımı suladım.,

  Irmağının akışına ölürüm.


  ,
  Deli sular, salkım-saçak söğütler,

  Kışlada kumandan asker öğütler,

  Yaylalarda ata biner yiğitler,
  ,
  Bozkurt gibi bakışına ölürüm.  Sevdalıyım, yangın yeri bu sinem,
  ,
  Doksan yıldır çile çekmiş hep ninem.

  Pınarlardan su doldurur Eminem,

  Mavi boncuk takışına ölürüm.  Düğünüm, derneğim, halayım, barım,
  ,
  Toprağım, ekmeğim, namusum, arım,

  Kilimlerde çizgi çizgi efkârım,

  Heybelerin nakışına ölürüm.
  ,
  (BŞ[1], s. 115)  Cebeci bu şiirinde coğrafyası, tabiatı, insanları ve folkloru ile bir insanın toprakla nasıl bütünleşeceğini gösteriyor. Bir taraftan pınarlar, ırmaklar, atlar, atlılar, süs eşyaları, heybeler gibi toprağa can ve milî renk veren unsurlar şiirin dokusuna yedirilirken, bir yandan da metnin bütününü kaplayan tarihi derinlik, okuyucuya yüzyıllar öncesine uzanan bir bakış açısı kazandırır. Vatanın ezeli bir sevda olduğu gerçeğini yüreklere işler. Namık Kemal’den beri vatanı sevgili ile özdeşleştirme anlayışı Cebeci’nin bu şiirinde de görülür. Sanatkâr, alelade ile büyük eserler ve terkipler meydana getiren üstün yetenekli insandır. Cebeci, günlük hayatta çok kullanılan " … ölürüm" kalıbını şiirine ayak olarak seçiyor ve bu alelade, hatta âmiyane söyleyişten vatanına vurgun bir âşığın sevdasını ifade eden etkili bir sevgi kalıbı çıkarmayı başarıyor.
  ,


  İnsan oğlunun Tanrı vergisi bir yüce duygusu da aşktır. Leyla’dan Mevla’ya kadar çeşitli merhaleleri bulunan aşk duygusu da Cebeci’nin şiirinde karşılığını en güzel şekilde bulur. Hayatındaki olumsuzlukları sevdiğine anlatmak isteyen şair, şiirine "Olumsuz Koşma" başlığını koyar.

  Şiir okunduğunda onun sevgiliye ne derece kuvvetli bir aşkla bağlı olduğu ortaya çıkar. Cebeci’nin Türkçeye ışıklı mısralar armağan ettiği bu şiiri de şarkı formunda bestelenmiş ve dillerin ezberi olmuştur:  Yüreğime kör düğümler atıldı,

  Çözemedim, çözülmüyor Sultanım.

  Yıllar yılı kaderimin hükmünü,

  Bozamadım, bozulmuyor Sultanım.  Yollarıma tuzak konmuş bir kere,

  Güvenim yok haftalara günle
 2. Acil

  Baş koymuşum türkiyemin yoluna hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


baş koymuşum türkiyemin yoluna hikayesi,  ölürüm türkiyemin hikayesi,  ölürüm türkiyem hikayesi,  baş koymuşum türkiyenin yoluna,  türkiyem türküsünün hikayesi,  türkiyem türküsünün hikayesi kısaca