+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Vergi Ile Ilgili Hikaye Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Vergi Ile Ilgili Hikaye Örneği
  vergi ile ilgili hikaye Örneği kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Kısaca Vergi Ile Ilgili Hikaye Örneği

  VERGİ TOPLAYICISI

  Hz. İsa bu meseli kendilerinin dürüst olduğuna inanan ve başkalarını küçük gören insanlara söylemiş:

  Birisi Ferisi, diğeri vergi toplayıcısı olan iki adam mabede dua etmeye gitmişler. Ferisi ayakta durmuş ve kendi kendine dua etmeye başlamış-.

  "Tanrım, şükürler olsun, ben diğer insanlar gibi haraççı, adaletsiz, sahtekâr, hatta şu vergi toplayıcısı gibi değilim. Haftada iki defa oruç tutarım, bütün sahip olduklarım için aşar vergisi veririm." Bu arada uzakta duran vergi toplayıcısı gözlerini hiç yukarı kaldırmadan göğsünü döverken,

  "Tanrım, bu günahkârına merhametli ol," diye yalvarıyormuş. Sizlere söylüyorum, diğeri yerine bu adam evine temiz olarak dönecek: Kim kendini yüceltirse, alçalacak ve kim kendini alçaltırsa, yücelecek.

  Bu hikâye doğrudan mesel ya da didaktik parça olarak kullanılmıştır. Bu türlerden Yeni Ahit'te çok vardır. Somut bir durumla ilgili soruyu ortaya attıktan sonra, mümin ve dinleyiciler mesel şeklindeki hikâyeyle karşı karşıya kalırlar. Bu meseller o dönemin günlük olaylarından alınmıştır ve karakterleri, rol ve önemi o dönemde belirgin olan kimselerden oluşur. Bunun bir örneği, aynı zamanda hem vergi toplayıcısı hem polis olan yetkilidir.

+ Yorum Gönder


verginin önemi ile ilgili hikaye,  vergi haftası ile ilgili öykü,  vergi ile ilgili hikaye