+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Batıl Inançların Yanlışlığı Ile Ilgili Hikaye Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Batıl Inançların Yanlışlığı Ile Ilgili Hikaye Örneği
  batıl inançların yanlışlığı ile ilgili hikaye Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Batıl Inançların Yanlışlığı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  Batıl Inançların Yanlışlığı

  Eski Mısır’da kedi kutsal bir hayvandı ve bir kedinin ölümüne neden olmak kafanızı kaybetmek için çok yeterli bir nedendi. Orta çağlarda ise kara kedi özellikle engisizyon döneminde büyücülük ve satanizmle ilişkili olarak kabul gördü.
  Ruhunu şeytana satmış kişinin ruhu kara bir kediye geçiyordu ve kara kedi o andan sonra kötülükleri yapmaya başlıyordu. Buradan yola çıkarak görüyoruz ki, kara bir kedinin yolunuza çıkması sizin büyücü taifesi ile haşır-neşir olarak telef olacağınızın ta kendisidir.

  YATAĞIN SAĞ TARAFI

  Hemen her kültürde ve ülkede yatağın sağ tarafında yatmanın veya sabah kalkmanın hayırlı olacağına ve o günün şanslı olacağına inanılır. Sağdan kalkılmalı ve sağ ayakla yere basımalıdır. Bir yere girerken sağ ayakla adım atılarak girmek iyidir, uçağa binerken de… Hatta yanlışlıkla sol ayakla girilmişse geri dönerek, sağ ayakla tekrar girilir. Neden Yine Roma’dayız, Roma mitolojisinde ve halk arasındaki kült inançlarında sol tarafın Satanik yani kötü olduğu inancı vardı. Roma vatandaşları evlerine muhakkak sağ ayaklarıyla adım atarak girerlerdi. İlginçtir işleri, sağlığı uzun süre iyi giden insanlar, zor durumda olan evlere davet edilirler ve sağ ayaklarıyla içeriye girmeleri istenilirdi, böylece kaçan iyilik ve şans geri gelecekti. Eski ve yeni İngilizce’deki “Sinister: Uğursuz,meşum,şeytani” kelimesi latincedeki “sol taraf” sözcüğünden türetildi ve solun uğursuzluğu güncel dilde de yer aldı.

  AYNA KIRARSANIZ…


  Aynanın icat edilmediği bilinmediği çağlarda insanlar parlak yüzeylere, göllere, havuzlara bakarlar ve öte yandaki kendilerini hayretle izlerlerdi. Görüntülerinin dalgalanması veya titreşmesi kötüydü, felaket geliyor demekti. Eski Mısır ve Yunan’da salt bu nedenle kırılmaz metal aynalar yapılıyordu, böylece öte yandaki görüntülerinin bozulmamasını garantiye alıyorlardı. Roma’da ise camcılık ileri olduğundan ayna kırılmaları tabii ki daha çoktu ve kırık aynaların kötü talihin işareti olduğu kabul gördü. 7 yıl ise önemli bir süreç çünkü yine Antik Çağ’da her yedi yılda bir insanın tüm bedeninin yenilendiği düşünülürdü, işte bu yüzden ayna kırıldıktan sonra ancak yeni beden oluşana kadar kötülük sürecekti. Büyü sanatında ise ayna geçit veya geçiştir yani bir başka boyuta veya insan dışı varlıkların yaşadığı yere ayna ile geçilir ve onlar oradan bu tarafa geçebilirler. Ya ayna kırıldığında, bu tarafa geçmiş kötü bir varlık varsa? Ozaman durum vahim olabilir zira geri dönemeyecek ve başınıza kalacaktır.

  EYVAH, MERDİVENİN ALTI…


  Merdiven geometrik olarak duvarla veya dayandığı yüzeyle ve de tabanla bir üçgen oluşturur. Bu üçgen Hristiyan inancındaki “Teslis” in yani kutsal ruhun veya üçlemenin simgesidir, öyleyse bu kutsal alanın içine girmek günahtır ve uğursuzluk getirir. Kara büyüde de kullanılan içiçe iki üçgen koruma alanını oluştururlar. Bu alanın dışına Bilinçsizce veya hazırlıksız çıkarsanız şeytani güçler sizi ham yaparlar.

  ŞEMSİYE…

  Şemsiye ilk kez Uzakdoğu’da MÖ 11. yy’da kullanılmaya başlandı. Sadece ve sadece politik ve dinsel hiyerarşinin tepesinde bulunanlar şemsiye kullanabilirlerdi. Onlar güneşin sıcak ve yakıcı ışınlarından korunma hakkına sahiptiler veya vatandaş makulesinin böyle bir anayasal pardon güneşyasal hakkı bulunmamaktaydı. Daha da ötesi şemsiyeler şimdikiler gibi standartize değildiler, kişinin ruhsal hakediş belgesine göre şemsiyenin çapı belirleniyordu. Yani şapka gibi, kafana göre yani ruhsal çapına göre . Demek o zamanlarda “kafana göre takıl” yerine “ruhunun çapı kadar konuş” deniliyormuş. Ayrıca şemsiyenin kutsallığı elbetteki Güneş Kültü’ne dayanmakta , güneş evlerin içine tecavüz edemediğinden boş yere şemsiye açmak uğursuz oluyor.Unutmamak gerek, maji veya batıl inanç evreninde herşey dümdüz ve doğru, ne içinse onun için kullanılacak, öyle insansal varyasyonlar yasak…

+ Yorum Gönder