+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Mevlana Ile Ilgili Hikaye Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mevlana Ile Ilgili Hikaye Örneği
  mevlana ile ilgili hikaye Örneği kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Mevlana Ile Ilgili Hikaye Örneği

  SEN YAZMAYI KABUL EDERSEN BEN DE SÖYLERİM!


  Mevlânâ Konya’ya geldikten sonra Tebrizli Şems ve Kuyumcu Selahaddin adıyla bilinen iki önemli şahsiyetle yakın dostluk kurmuştu. Önce Şems’in Konya’dan ayrılışı; ardından Selahaddin’in vefatı Mevlânâ’yı çok üzmüştü. Allah çok geçmeden ona bir dost daha gönderdi.
  Bu kişi Çelebi Hüsameddin’di. Mesnevi’nin meydana gelmesine o vesile olacaktı.

  Çelebi Hüsameddin Konya medreselerinde hocalık yapıyordu. Mevlânâ’ya bağlandıktan sonra aralarında büyük bir yakınlık doğdu. Mevlânâ o güne kadar gazel türü şiirler yazıyordu. Bunlar büyük bir kitabı dolduracak kadar çoğalmıştı. Çelebi Hüsameddin onun daha büyük bir eser yazacak duruma geldiğini hissetmişti. Bu konuda onu teşvik etmeyi düşünüyordu.


  Bir gün Konya’nın Meram bağlarında geziyorlar Mevlânâ şiirler söylüyordu. Çelebi Hüsameddin tam zamanıdır diyerek düşüncesini söyledi:

  - Efendim dedi. Bugüne kadar gazel tarzında pek çok şiir söylediniz. Sizi sevenler sizden yeni bir eser bekliyorlar. Böyle bir eser yazsanız da sizi sevenler onu okuyarak doysalar.

  Mevlânâ aslında buna hazırdı. Sarığının kıvrımları arasından bir kâğıt çıkararak Hüsameddin’e uzattı. Bu kâğıtta Mesnevi’nin ilk beyitleri yazılıydı.

  Hüsameddin’e:

  - Oku diye buyurdu. Çelebi Hüsameddin Mesnevi’nin girişinde bulunan ilk on sekiz beyiti büyük bir coşkuyla okudu. Tam da arzu ettiği gibi bir eserdi. Okuyup bitirdikten sonra Mevlânâ’nın ellerine sarıldı.

  - Efendim dedi. Gönülden dilerim ki; bu şiirin devamını da söyleyin. Mevlânâ:

  - Bir şartla dedi. Sen yazmayı kabul edersen ben de söylerim.

  - Buna hazırım dedi Hüsameddin. Mevlânâ 19. beyitten itibaren söylemeye başladı. Çelebi Hüsameddin de kaleme aldı. Kitap bittiğinde cilt sayısı altıya beyit sayısı 25.618’e ulaşmıştı.

+ Yorum Gönder