+ Yorum Gönder
Masal ve Hikaye ve Eğitici Hikayeler Forumunda Empati ile ilgili Hikaye Örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Empati ile ilgili Hikaye Örneği
  empati ile ilgili hikaye Örneği kısaca 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Empati Ile Ilgili Hikaye Örneği
  Ortaokuldayken, sınıf arkadaşlarımdan birisiyle ciddi bir tartışmaya girdim. Onun haksız olduğundan, kendiminse haklı olduğumdan emindim. Öğretmenimiz bize çok iyi bir ders vermeye karar verdi. Bizi bütün sınıfın önüne çıkardı ve onu masanın bir tarafına, beni de diğer tarafına yerleştirdi. Masanın tam ortasında yuvarlak bir nesne vardı. Siyah renkli bir nesne. O çocuğa nesnenin rengini sordu.Çocuk,'Beyaz' diye yanıtladı. Söylediğine inanamadım, çünkü nesne siyahtı. Yeniden tartışmaya başladık, bu kez de nesnenin rengi hakkında. Öğretmen bu kez beni çocuğun yerine, onu da benim yerime geçirdi. Ve bu kez bana nesnenin rengini sordu. 'Beyaz', yanıtını vermek zorundaydım, çünkü belli ki nesnenin bir tarafı beyaz, diğer tarafı ise siyahtı. Öğretmenimiz o gün bana çok güzel bir ders verdi. Karşımdaki kişinin bakış açısını anlamam için, kendimi onun yerine koymam gerekiyordu.

 3. Ziyaretçi
  iyi bir hikaye ve nlamlı bence iyi ödev için uygun bir hikaye
 4. Ziyaretçi
  Empati İle İlgili Bir Yazı

  Empati belki sıkca kullandığımız bir kelime değil, daha çok sempatik, antipatik gibi terimler kullanırız, ama aynı şeyler değil. Elbette empati gücüne sahip olan bir insan size cok sempatik gelebilir, fakat empati gücüne sahip olan biri sizin sinirlerinizide bozabilir. Neden diye soracak olursaniz bunun aciklamasını empatinin insanın kendi üzerinde ve karşı tarafın üzerindeki etkilerini anlatarak yapmaya calışabiliriz.

  Bir kitapdan esinlenerek bu konu hakkında makale sunmak istedim, cünkü kitabı okurken insan ilişkilerinde çesitli etkileşimlerin sebeblerini bulur gibi oldum. Hepsini kapsamasa bile bazılarının tarifi bu empati konusuyla mümkün diye düşünüyorum.

  Öncelikle empatinin ne demek oldugunu bilmekte fayda var. Bir kaynağa göre empatinin tanimi şöyle yapilir: „Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması, hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecine “empati”adı verilir.“
  Buraya kadar tamam fakat empati gücünün karşındaki kişinin olumsuz düsüncelerini, olumsuz halet-i ruhunu benimsemeye yönelik olduğunuda biliyormuydunuz?

  Simdi karşımızda birbirinden farkli iki tanım duruyor. Empati sahibi olan kişi bir yandan dostane yaklaşan, iyi bir dinleyici iken, öte yandan karşı tarafın olumsuz halet-i ruhunu benimseyip bunu ona tekrar geri iade eden bir güce sahip oluyor.

 5. Ziyaretçi
  empati cok guzel bir seydir empatiyi goren herkes cok mutlu olur

 6. Ziyaretçi
  Gerçektende güzel tebrik edrim. Hayal gucumu yoksa gercekmi ama ne olursa olsun guzel

 7. Ziyaretçi
  gerçekte güzel hocamız demişti "empatiyi untmayın unutursanız sizi"

 8. Ziyaretçi
  bence çok güzel kısa ve öz bir hikaye

+ Yorum Gönder


empati ile ilgili hikayeler,  empati ile ilgili hikaye,  empati ile ilgili kısa hikayeler,  empati hikayeleri,  empatiyle ilgili hikayeler,  empatiyle ilgili hikaye