+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Çikolata nasıl üretilir, Çikolata Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Çikolata nasıl üretilir, Çikolata Hakkında Bilgi
  Çikolata nasıl üretilir

  Çikolatanın bilinen en eski geçmişi Aztek-Meksika uygarlığına dayanmaktadırAzteklerin "çokolat" adını verdikleri içinde kakao taneleri,bal ve vanilya olan bir içecekleri olduğu bilinir

  Çikolata nasıl üretilir.jpg

  Kakao yağının ayrılmasıyla elde edilen kakaonun aksine çikolata, yağın eklenmesi ile üretilir. Bizde pek bilinmeyen şekersiz, bitter ya da sütlü hiç fark etmez. Yöntem aynıdır.

  "Conching" denen bir yöntemle çikolata bir yoğurma işleminden geçirilir. Ağır silindirlerle yapılan bu yoğurma işlemi birkaç saat veya birkaç gün sürer.

  Kalıplara döküldükten sonra soğutma odasına ulaşan çikolata sabit bir hızla soğutulur. Soğumuş çikolatalar paketlenir ve dağıtıma çıkar. Diğer gıda üreticileri için gönderilen çikolata ise sıvı olarak teslim edilir. 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Çikolata 1800 yılına kadar sıvı olarak tüketiliyordu, sonradan bugünkü katı halini almış. Çikolata yapmak için kakao çekirdekleri ayıklanır, acı tadın gitmesi için mayalanmaya bırakılır, ardından kurutulan çekirdekler fabrikada kurutulur ve ezilir. Bundan sonra afiyetle yenilen çikolata oluşur. Ama fazla çikolata yemek iyi değildir.
+ Yorum Gönder