+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Elementlerden İyonik Bağlı Bileşiklerin Oluşumu ve Şeması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Elementlerden İyonik Bağlı Bileşiklerin Oluşumu ve Şeması
  Elementlerden İyonik Bağlı Bileşiklerin Nasıl Oluştuğunu Gösteren Şema Örneği

  İyonik bağlar metaller ile ametaller arasında metallerin elektron vermesi ametallerin elektron almasıyla oluşan bağlanmadır.
  Metaller elektron vererek (+) değerlik ametaller elektron alarak (–) değerlik alırlar. Bu şekilde oluşan (+) ve (–) yükler birbirini büyük bir kuvvetle çekerler. Bu çekim iyonik bağın oluşumuna sebep olur Onun için iyonik bağlı bileşikleri ayrıştırmak zordur.
  Elektron aktarımıyla oluşan bileşiklerde kaybedilen ve kazanılan elektron sayıları eşit olmalıdır.

  İyonik katılar belirli bir kristal yapı oluştururlar
  İyonik bağlı bileşikler oda sıcaklığında katı halde bulunurlar
  İyonik bileşikler katı halde elektriği iletmez. Sıvı halde ve çözeltileri elektriği iletir.
  NaCl MgS BaCl2 bileşikleri iyonik bağlı bileşiklere örnek olarak verilebilir.


  maddeekl123455678454.gif 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Elemetler arasındaki iyonik bağ ametal ve metal elementlerin bileşik oluşturmasıyla oluşur. iyonik bağ oluşurken ametal elektron alır ,metal elektron verir. yani iyonik bağ elektron alışverişiyle oluşur.
+ Yorum Gönder


elementlerin iyonik bağlı bileşiklerin nasıl oluştuğunu gösteren şema,  elementlerden iyonik bağlı bileşikler nasıl oluştuğunu gösteren şema,  elementlerde iyonik bağlı bileşiklerin nasıl oluştuğunu gösteren şema,  iyonik bağlı bileşiklerin nasıl oluştuğunu gösteren şema,  iyonik bağlı bileşiklerin şeması,  elementlerin iyonik bağlı bileşiklerin şeması