+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Maddenin Halleri ve Isı Kavram Haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Maddenin Halleri ve Isı Kavram Haritası
  Isı ve Sıcaklık Konulu Kavram Haritası

  isikavramharitasi.gif

  madde1.jpg

  maddekavram5.gif

  maddekavram7.gif

  Isı : Maddeleri oluşturan tanecikler hareketli olup bu hareketlerinde dolayı hareket enerjisine sahiptirler. Maddeyi oluşturan taneciklerin hareket enerjileri toplamına ısı denir.

  Isı; sıcaklıkları farklı iki madde arasında alınıp verilen enerjinin adıdır. Isı bir enerji türüdür. Q ile gösterilir . Isı büyüklüğü kalorimetre kabı ile ölçülür. Birimi joule ya da caloridir.

  Sıcaklık: Maddeyi oluşturan taneciklerin ortalama hareket enerjileri göstergesidir.

  Sıcaklık bir enerji türü değildir. Isı miktarını anlatmak için kullanılır. t ile gösterilir. Sıcaklık termometre ile ölçülür. Birimi derecedir.
  Isı ve sıcaklık farklı kavramlar olmalarına rağmen birbirleri ile ilişkili kavramlardır.

  İki maddeden birinin sıcaklığının diğerinden farklı olması hâlinde, sıcaklığı yüksek olan maddeden sıcaklığı düşük olan maddeye enerji aktarılır , bu olaya ısı alışverişi denir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Isı ve sıcaklık görevleri özellikleri birbirinden farklı kavramlardır. ısı bir enerji türüyken , sıcaklık bir enerji türü değildir.
+ Yorum Gönder


maddenin halleri ile ilgili kavram haritası,  madde ile ilgili kavram haritası,  maddenin halleri kavram haritası,  maddenin değişimi ile ilgili kavram haritası,  madde ve ısı ile ilgili kavram haritası,  maddenin halleri ve ısı ile ilgili kavram haritası