+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Şinasi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şinasi Hakkında Bilgi
  Merhaba arkadaşlar bana acil ödevim için yardımcı olur musunuz. Ödevimin konusu Şinasi hakkında kısaca bilgi vermenizi istiyorum. Bana yardım ettiğiniz için sizlere Teşekkür Ederim. 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Şinasi Hakkında Genel Bilgi

  (5 Ağustos 1826 - 13 Eylül 1871), Osmanlı Devleti zamanında İstanbul kentinde doğan gazeteci, şair ve tiyatro yazarı.


  Şinasi Hakkında Genel Bilgi.jpg
  Şinasi, 19. yüzyılda Türk edebiyatını etkileyen ve yönlendiren yazarlar arasında yer alır. Osmanlı toplumunun çağdaş uygarlığı yakalayarak gelişebileceğini, bununsa batı örnek alınarak gerçekleşebileceğini savunan batılılaşma hareketinin öncülerinden biridir. Gazetelerde yazdığı makalelerle, Fransızca'dan yaptığı şiir çevirileriyle, edebi ve toplumsal eleştirileriyle, yazdığı tiyatro yapıtlarıyla ve kullandığı yalın, halkın anlayabileceği arı dille edebiyatta batılılaşmanın ilk adımlarını atmıştır.
  İstanbul’un Cihangir semtinde dünyaya gelen İbrahim Şinasi’nin doğum tarihi tam olarak bilinmez. Bu hususta üç farklı (1824-1826-1827) yıl verilmektedir. Mustafa Nihat Özön, Ömer Faruk Akün, Ahmet Rasim, Ali Canip Yöntem gibi araştırmacı ve yazarlar doğum yılı olarak 1824'ü esas alırlar fakat yakın dostu ve araştırmacı yazar Ziyad Ebüzziya Tevfik doğum yılının 1826 olduğunu dile getirir. Bazı araştırmacılar doğum yılı bile belli olmayan Şinasi için 5 Ağustos 1826 tarihini verseler de belgeyle sabit olmadığından bu tarih kesinlikle doğru değildir. Bugün sahip olunan belge niteliğindeki iki kaynağa göre doğum yılının 1826 olduğu tahmin edilmektedir.

  Babası, topçu yüzbaşı Mehmet Ağa, annesi ise Esma Hanım'dı. 1828'te babası Yüzbaşı Mehmet Bey'in Rusya ile yapılan savaşta Şumnu'da şehit düşmesiyle henüz iki yaşındayken yetim kaldı.Çocukluğu yokluk içinde geçti. 1832'de Mahalle Mektebi'ne girdi.

+ Yorum Gönder