+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Maddelerin hal değişimi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Maddelerin hal değişimi nedir
  Arkadaşlar bana acil olarak maddelerin hal değişimleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Bana bu konu hakkında yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Maddelerin hal değişimi nedir hakında bilgi

  Maddelerin hal değişimi.gif

  Erime ve Donma

  Maddelerin katı halden sıvı hale geçmesine erime, sıvı halden katı hale geçmesine de donma denir. Eğer bir maddeye ısı verildiği halde sıcaklığı değişmiyorsa madde hal değiştiriyor demektir. Madde hal değiştirirken sıcaklığı değişmez, verilen ısı enerjisi maddenin moleküller arasındaki bağları kopararak hal değiştirmesinde harcanır. Hal değişim sırasında maddelerin hacminde de değişme olur.

  Erime Sıcaklığı
  Sabit atmosfer basıncı altında bütün katı maddelerin katı halden sıvı hale geçtiği sabit bir sıcaklık değeri vardır. Bu sıcaklık değerine erime sıcaklığı ya da erime sıcaklık noktası denir. Sabit atmosfer basıncı altında her maddenin erime sıcaklığı farklı olduğu için maddeler için ayırt edici bir özelliktir. Örneğin deniz düzeyinde buzun erime sıcaklığı 0 °C dir.

  Erime Isısı
  Erime sıcaklığındaki bir katının 1 gramının yine aynı sıcaklıkta sıvı hale gelmesi için verilmesi gerekli ısıya erime ısısı denir. Erime ısısı da ayırt edici bir özelliktir. Kütlesi m olan, erime sıcaklığındaki bir katıyı eritmek için verilmesi gereken ısı miktarı, Q=m. Le bağıntısı ile bulunur.

  Örneğin, buzun erime ısısı Le = 80 cal/g dır.

  Sıvı bir maddenin ısı vererek katı haline geçmesine donma denir. Sabit atmosfer basıncı altında bütün sıvı maddelerin katı hale geçtiği sabit bir sıcaklık değeri vardır. Bu değere donma sıcaklığı ya da donma sıcaklık noktası denir. Erime ile donma birbirinin tersidir. Bundan dolayı bir maddenin erime sıcaklığı, donma sıcaklığına eşittir. Erime ısısı da donma ısısına eşittir. Örneğin deniz düzeyinde 0 °C deki su donarken dışarı 80 cal/g lık ısı verir.  Madde hal değiştirirken sıcaklığı değişmez.


  Bir maddenin erime sıcaklıkları ile donma sıcaklığı eşittir.


  Erime sıcaklığı ve erime ısısı,maddenin ayırt edici özelliklerindendir.

+ Yorum Gönder