+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Kalsiyum nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalsiyum nedir
  Merhaba arkadaşlar lütfen bana Kalsiyum yani Ca ile ilgili bilgi verir misiniz? Yardımlarınız için teşekkür ederim sizlere. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kalsiyum nedir hakkında bilgi

  Kalsiyum, adını sıkça duyduğumuz, vücudumuzdaki kemiklerin gelişimini, güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayan bir elementtir. Süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur.

  Kalsiyum nedir.jpg

  Vücut için son derece önemli olan kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin yapısında bulunur, aynı zamanda kanın pıhtılaşmasında, kasların kasılmasında ve pek çok vücut işlevinin gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Bu yüzden hergün yeteri kadar kalsiyum almaya özen göstermeliyiz. Özellikle gelişim dönemindeki çocukların, menopoz dönemine girmiş ve hamilelik evresinde olan kadınların kalsiyum ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılaması sağlık açısından son derece önemlidir.

  Bilindiği gibi kalsiyumun ana kaynağı süt ve süt ürünleridir. Ayrıca taze sebze ve meyvelerde de küçük bir miktar bulunmaktadır. Hergün süt, peynir, yoğurt, ayran gibi kalsiyum açısından zengin olan besinleri yeteri kadar tüketmeliyiz.

  Kalsiyumun vücutta işlenebilmesi için fosfor ve D vitaminin de vücutta yeteri kadar bulunması gerekir. Aksi halde kalsiyumun vücutta işlenmesi zora düşeceği için bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Kalsiyum vücudumuzda en fazla bulunan mineraldir. Eklemlerin yapılanması, hücrenin bölünmesini sağlamak, kalp atışlarının düzelmesini sağlamak ve sinir sisteminin onarılması kalsiyum sayesinde olur.
 4. Fatma
  Administrator
  Kalsiyum vücudumuzda ki kemiklerin gelişimi sağlayan ve güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlar. Klasiyum süt ve süt ürünlerinde bol bol bulunur. Vücudumuz için kalsiyum son derece önemli elementtir. Bu yüzden her gün kalsiyum almamız gerek.

 5. Muhammed
  Özel Üye
  Kalsiyum Nedir

  Kalsiyum, kemiklerimizin gelişip güçlenmesini sağlayan bir elementtir. Bu element süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. Bu yüzden hergün mutlaka süt ve süt ürünlerini tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.


+ Yorum Gönder