+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Fermantasyonun kullanım alanları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fermantasyonun kullanım alanları nelerdir
  Lütfen bana ödev hakkında yardımcı olur musunuz. Ödevimin konusu fermantasyonun kullanım alanları bu konu hakkında yorumlarınızı alabilir miyim arkadaşlar. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Fermantasyonun kullanım alanları hakkında bilgi

  Mayalanma ya da fermantasyon bir maddenin bakteriler mantarlar ve diğer mikroorganizmalar Fermantasyon anaerobik şartlarda yani oksidatif fosforilasyon olamadığı durumlarda glikoliz yoluyla ATPzimolojidir.


  Fermantasyonun kullanım alanları.jpg

  Fermantasyonda glikoz (veya başka bir bileşik) hidrojenlerini teker teker kaybederek enerji üretimini sağlar. Oksijen olmadığı için bu parçalanma sonucunda ortaya çıkan basit organik bileşikler hücrenin kullanabileceği nihai elektron alıcısı ve hidrojen alıcıları olurlar.


  Fermantasyonun son adımı (pirüvatın fermantasyon ürünlerine dönüşmesi) enerji üretmese dahi bu süreç anaerobik bir hücre için önemlidir çünkü glikozun pirüvata dönüşmesi sırasında harcanan nikotinamit adenin dinükleotit'in (NAD+) yenilenmesini sağlar; glikolizin devamı için bu gereklidir. Örneğin alkol fermantasyonunda pirüvattan oluşan asetaldehit NADH + H+etanola dönüşür bu da hücreden dışarı atılır. tarafından


  Glikozun fermantasyonunda genelde en sık üretilen basit bileşik pirüvat veya ondan türemiş bir veya bir kaç bileşiktir: bunlar arasında etanol laktik asit hidrojen bütirik asit ve asetonalkanoik asitler pürinler pirimidinler ve başka bileşikler de fermente edebilir. Çeşitli fermantasyon tipleri ürettikleri ürünlere göre adlandırılırlar.  Fermantasyon terimi biyokimyada oksijen yokluğunda enerji üreten reaksiyonlar için kullanılmasına karşın gıda sanayisinde daha genel bir anlam taşır mikroorganizmaların oksijen varlığında yaptığı parçalama reaksiyonlarını da kapsar (sirke fermantasyonu gibi). Biyoteknolojide bu terim daha da genel kullanılır ve büyük tanklarda büyütülen mikroorganizmalara yaptırılan her türlü üretime (proteinler dahil) fermantasyon denir.

+ Yorum Gönder