+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Fizik Bilimine Katkıda Bulunan İnsanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Fizik Bilimine Katkıda Bulunan İnsanlar
  Fizik Bilimine Katkıda Bulunan İnsanlar


  fizik-bilimine-katk-da-bulunan-nsanlar.jpg

  Lbert Fert (d.7 Mart 1938), Fransız fizikçi. Harddisk teknolojisinde çığır açan dev manyetik direnci buldu.
  Aleksandr Aleksandroviç:

  1988-1925 yılları arasında yaşamış Rus fizikçi ve matematikçi. Evrenin genişlediğini teorik olarak ispatlamıştır. Ayrıca evrinin nasıl son bulacağıyla ilgili üç kuram ortaya atmıştır.
  Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta, (d. 18 Şubat 1745 – ö. 5 Mart 1827). İtalyan fizikçi. Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti.
  Alfred Kastler (3 Mayıs, 1902 – 7 Ocak, 1984), Almanya doğumlu Fransız fizikçi. 1966 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. 902 yılında Guebwiller, Haut-Rhin'de doğdu ve 1984'te öldü. Fransız asıllı fizkçi, 1921'de Ecole Normale Superieure'e girdi. Colmar Lisesi'nde, daha sonra Bordeaux Fen Fakültesi'nde (1931) öğretmenlik yaptı. 1941'de Ecole Normale'in fizik laboratuarına döndü. Orada genç araştırmacıları topladı ve yetiştirdi. Paris Fen Fakültesi'nde profesör, Optik Enstitüsü Konseyi Başkanı, Bilimsel Araştırmalar Milli Merkezi Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1958'den sonra atom saati laboratuarını yönetti. Kastler, bilimsel çalışmalarını, ışık tayf çekimi usulleriyle Hertz dalgalarla tayf çekimi usullerini birleştirerek yeni gelişmeler getirdiği fiziksel optik olayların incelenmesine ayırdı. Kastler ayrıca kuvanta elektroniğinin ustalarındandır. Özellikle 1950'de yardımcısı Jean Brossel ile ortaya koyduğu bir atom içindeki elektron topluluğunun evirtimini gerçekleştiren bir usulle tanınır; "Optik Pompalama" adıyla bilinen bu usul, cisimlerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi için düşünülmüş, sonradan maser amplifikatörleri ve lazer ışını yayıcılarında çok önemli bir uygulama alanı bulmuştur.
  Antony Hewish (d. 11 Mayıs 1924, Büyük Britanya) 1974 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne lâyık görülmüş İngiliz fizikçi. Radyoastrofizik alanındaki öncü araştırmaları, Ryle’ye özellikle apartür sentez tekniğini buluşu, Hewish’e, pulsarların keşfindeki nihai rolü için Nobel Fizik Ödülü verilmiştir. (Sir Martin Ryle ile beraber)

  John Bardeen (23 Mayıs 1908, 30 Ocak 1991), ABD'li fizikçi ve elektrik mühendisi. ABD'nin Wisconsin eyaletinin Madison şehrinde doğdu. Madison Central yüksek okulundan 1923 tarihinde mezun oldu. Wisconsin Üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Matematik ve fizikle ilgili konular üzerinde çok çalıştı. Elektrik mühendisliği bölümünü bitirince Chicago'daki Western Electric Company'de çalışmaya başladı. 1928'de bölümünden mezun oldu. 1938 yılında Minnesota Üniversitesinde ders vermeye başladı. 1943 yılında Manhattan Projesine katılması istendi, ancak kabul etmedi. 1991 yılında ABD'nin Boston şehrinde kalp krizinden öldü. Tarihte Nobel Fizik Ödülünü iki kez alan tek kişidir. 1956 yılında William Bradford Shockley ve Walter Brattain ile beraber, 1972 yılında ise Leon Neil Cooper ve John Robert Schrieffer ile beraber Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür.
 2. Acil

  Fizik Bilimine Katkıda Bulunan İnsanlar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder