+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Modelleme Çalışmaları Fiziğe Ne Gibi Katkılar Sağlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Modelleme Çalışmaları Fiziğe Ne Gibi Katkılar Sağlar
  Modelleme Çalışmaları Fiziğe Ne Gibi Katkılar Sağlar

  modelleme-al-malar-.jpg


  Teorisyenler var olan deneylerle uyuşan ve gelecek deneylerle sınanabilecek matematiksel modeller üretmeye çalışırken deneyciler teorik öngörüleri test etmek ve yeni fenomenler gözlemlemek için deney yaparlar. Teori ve deneyler birbirinden ayrı olarak geliştirilse de birbirlerine kuvvetli bir bağlılıkları vardır. Fizikteki gelişmeler sıklıkla ya deneyciler halihazırdaki teorilerin açıklayamadığı bir deney yaptıklarında ya da teorisyenler yeni deneylerin yapılmasına ışık tutan, deneylerle test edilebilir yeni öngörüler öne sürdüklerinde meydana gelir.

  Teorisyenlik ve deneycilik arasında gidip gelen fizikçiler fenomenolog olarak isimlendirilir. Fenomenologlar deneylerde gözlemlenen kompleks fenomenlere bakıp onları temel teorilerle ilişkilendirir.

  Teorik fizik tarihsel olarak felsefeden ilham alagelmiştir, elektromanyetik teori bu yolla bütünleştirilmiştir. Bilinen evrenin ötesinde, fiziğin teorik sahasına dahil olan varsayımlar da vardır; örneğin paralel evrenler, multiverse, ileri boyutlar. Teorisyenler bu fikirleri halihazırdaki teorilerle bazı belli problemleri çözmek için öne sürerler. Böylece bu fikirlerin sonuçları deneylerle kıyaslanabilecek biçimde ortaya konur ve test edilebilecek öngörüler ortaya atılır.

  Deneysel fizikçiler mühendislik ve teknoloji dallarına bilgi verdiği gibi bu dallardan bilgi de alır. Temel araştırma ile ilgilenenler parçacık hızlandırıcıları ve lazer gibi ekipmanlar dizayn edip kullanırken uygulamalı araştırma yapanlar genellikle endüstride çalışır ve manyetik resonans görüntüleme (MRG) ve transistör vb. teknolojilerin gelişiminde rol alırlar. Feynman'a göre, deneycilerin teorisyenler tarafından hiç araştırılmamış yerlere de yönelebilir.
 2. Acil

  Modelleme Çalışmaları Fiziğe Ne Gibi Katkılar Sağlar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


modelleme çalışmaları fiziğe ne gibi katkılar sağlar,  modelleme calismalari fizige ne gibi katkilar saglar,  modelleme çalışmaları fiziğe ne gibi katkılar sağlar kısaca,  modelleme çalışmaları fiziğe ne gibi katkı sağlar kısaca,  modelleme fiziğe ne gibi katkılar sağlar