+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Gelişim Dönemlerinde Başkalaşım Geçiren Canlılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Gelişim Dönemlerinde Başkalaşım Geçiren Canlılar
  Gelişim Dönemlerinde Başkalaşım Geçiren Canlılar

  Kurbağaları bilirsiniz. Kurbağalar pek çok canlıya göre yaşam evreleri bakımından farklıdır. Bunun sebebi yaşamlarının farklı dönemlerini farklı alanlarda geçirmeleridir. Başkalaşım geçirirler yumurtadan çıktıktan sonra balık gibi su içinde solungaçları ile yaşar; kuyrukları vardır. Kurbağa büyüdükçe bacakları gelişir. Solungaçları ve kuyruğu kaybolur. Akciğerleri ile soluk almaya başlar. Gelişimlerini tamamladığında karada yaşayabilir. Bunları iki yaşamlı canlılar olarak da adlandırırlar.

  Gelişim Dönemlerinde Başkalaşım Geçiren Canlılar.jpg

  Kelebekler ve sinekler de kurbağalar gibi başkalaşım geçiren hayvanlardır. Kelebek, hayatı boyunca gelişimsel açıdan farklı dönemler geçirmektedir. Büyümüş bir dişi kelebek, yumurtalarını uygun bir yere bırakır. Yumurtalardan tırtıllar çıkar. Bu tırtılların çok güçlü çeneleri bulunur. Tırtıl yumurtadan çıktıktan sonra yaprak yiyerek beslenir. Bu tırtıl bir zaman sonra kendi etrafına bir koza örer ve gelişimini bu kozanın içinde tamamlar. Kozayı delen canlı hayranlıkla izlediğmiz bir kelebek olarak çıkar
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bazı canlılar dünyaya geldiklerinde ana canlı ile aynıdır ancak bazıları farklıdır ve geliştikçe ana canlıya benzerler ve bu tür hayvanlar genelde kurbağalar ve eklem bacaklı solucanlardır.
+ Yorum Gönder