+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Kayaç Döngüsü Oluşumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Kayaç Döngüsü Oluşumu
  Kayaç Döngüsü Oluşumu

  Kayaçlar sürekli döngü halindedir.
  Bir magmatik kayaç sıcaklık ve/veya basınç altında metamorfik kayaca, metamorfik bir kayaç sıcaklıkla eriyerek magmaya ardından da magmatik kayaca, hem magmatik kayaç hem de metamorfik kayaç ayrışarak tortul kayaca dönüşür. Buna kayaç döngüsü adı verilir.

  Kayaç Döngüsü.gif

  Kayaçlar oluşumları sırasındaki doğal ortamı yansıtan belgelerdir. Yer kabuğunun jeolojik gelişmesinin izleri kayaç üzerinde izlenmiştir. Bu nedenle onlar yer kabuğunun doğal belgeleri sayılır.

  Bugün yeryüzünde hüküm süren fiziksel olaylar, akarsuların aşındırma ve taşıma etkileri, çöllerin ve denizlerin değişik bölgelerinde farklı tortulların çökertilmesi, yeryüzünün değişik iklim kuşaklarının bulunması gibi jeolojik olayla bütün yer tarihi boyunca hep aynı şekilde, aynı düzende oluşmuştur. Yani eski jeolojik devirlere ait kayaçların oluşumu bugün yeryüzünde hüküm süren fiziksel olayların ışığı altında yorumlanabilir. Böylece kayaçlar oluşumu sırasında mevcut olan doğal ortamı aynen yansıtırlar.
 2. Acil

  Kayaç Döngüsü Oluşumu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kayaç döngüsünün oluşumu,  kayaç döngüsü,  kayaç döngüsünün oluşumu kısaca,  kayac dongusunun olusumu,  kayac dongusu,  kayaç döngüsünün oluşumunu gösteren poster hazırlanması