+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Eğitimle ilgili Bilgiler Forumunda Noktalama İşaretlerinin Önemi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Noktalama İşaretlerinin Önemi Nedir
  Noktalama İşaretlerinin Önemi

  Noktalama İşaretlerinin Önem.jpg

  Yazılı anlatımda yazım (imlâ) kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edilir. Yerinde kullanılmayan noktalama işaretleri yazım hataları sözün anlamını değiştirir.

  Nesir hâlinde yazılan düşünce yazılarında giriş gelişme ve sonuç bölümleri bulunur. Yazının konu ile ilgili ilk bölümüne giriş; düşüncelerin açıklanıp örneklendiği karşılaştırmaların yapıldığı bölüme gelişme; düşüncelerin bir sonuca bir yargıya varıldığı bölüme de sonuç bölümü denir. Hikâye roman tiyatro gibi türlerde bu bölümlere serim düğüm ve çözüm adı verilir.

  Her yazının bir ana düşüncesi ya da ana duygusu (tema) vardır. Bir yazıda yazarın okuyucuya vermek istediği temel düşünceye ana düşünce denir. Ana düşünceyi destekleyen ve diğer paragraflarda yer alan düşüncelere de yardımcı düşünce denir. Yazı düşünceler arasında bir bağ kurularak geliştirilir.

  Türk edebiyatında nesir (düz yazı) biçiminde yazılan eserlere mensur eser denir.

  Yazılı anlatım nazım ve nesir olmak üzere ikiye ayrılır.

  a. Nazım
  Duygu düşünce ve hayallerin ölçülü uyaklı dizeler hâlinde anlatılmasına nazım denir.

  b. Nesir

  Duygu düşünce ve hayallerin cümle ve paragraflar hâlinde dil bilgisi kurallarına uygun olarak anlatılmasına nesir denir. Nesir sözü Arapça dağıtmak saçmak yaymak anlamlarına gelir. Burada kastedilen duygu ve düşüncenin açılması yayılması yani açık seçik anlaşılır hâle gelmesidir. Nesirde düşünceler ifade edilirken noktalama

  Güzel bir cümlede şu nitelikler bulunur:

  Açıklık:
  Söylenmek istenen düşüncenin herkes tarafından aynı şekilde kolayca anlaşılmasıdır.
  Duruluk: Düşünce ve duygunun gerektiği kadar sözcükle anlatılmasıdır. Duru bir cümlede gereksiz sözcüklere ve öğelere yer verilmez.
  Yalınlık (sadelik): Süse ve gösterişe kaçmadan az sözle duygu ve düşüncelerin dile getirilmesidir.
  Akıcılık: Yazıda dile takılacak pürüzlerin olmamasına akıcılık denir
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Noktalama işaretleri günümüzde önemli yer almaktadır.Cümlenin bitip bitmediğini veya yeni bir cümleye başlayıp başlamayacağını söylemektedir. Ayrıca noktalama işaretleri cümleyi daha düzgün okumamızı sağlamaktadır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Noktalama İşaretlerinin Önemi Kısaca

  Noktalama işaretlerinin kullanılmadığı bir makaleyi veya paragrafı okumak oldukça zordur. Çünkü kelimeleri birbirinden ayıran işaretler olmadığından dolayı anlam karışıklığı çok sık bir şekilde görülecektir.

  Bu nedenle noktalama işaretleri bir yazının olmazsa olmazlarıdır.

+ Yorum Gönder


noktalama işaretlerinin önemi,  noktalama isaretlerinin onemi,  noktalama işaretleri neden gereklidir,  noktalama işaretleri niçin önemlidir kısaca yaz