+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Çevre Nedir? - Çevre ve Sağlık İlişkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Çevre Nedir? - Çevre ve Sağlık İlişkisi
  Çevre Nedir?

  ÇEVRE; canlıların bütün sosyal, biyolojik, fiziksel ve kimyasal uğraşılarını sürdürdükleri ortamdır. Sağlık ise insanın hastalık dışında her yönden tam bir iyilik halidir.


  Şu bir gerçektir ki, çevrede insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir çok faktör vardır. çevre her yönden önemli bir faktördür. Çünkü canlılar çevrenin içinde yaşamaktadır. Çevrede besin kaynakları, su ve yaşadığımız mekan bulunmaktadır. Bizim yaşadığımız mekanın kirlenmesi sağlığımızı da etkiler. Çevrede sağlığımıza etki eden başlıca olaylar; fabrika atıkları, hava kirliliği, radyasyon etkileri, insan ve hayvan kaynaklı atıklardır. Sağlığımıza etki eden diğer faktörlerden biride besinlerdir. Besinlerin kirli olması sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Besinler çevre kirlenmesinden etkilenerek kirlenirler. Besinler tüketilmeleri için geçtikleri her aşamada kirlenebilirler. Bir çok hastalığın nedeni de besin kirliliğidir. Hava kirliliği de sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek yada yaşamdan maddi nesnelerden yararlanılmasını engelleyecek miktar, yoğunluk ve sürede atmosferde bulunmasıdır. Geleneksel hava kirleticilerinin çoğu solunum sistemlerini direk etkiler. Zaten bizim yaşamamız içinde solunum gereklidir. Bu yüzden hava kirliliği de sağlığımız için gerekli etmenlerdendir.


  Çevresel kirlenmenin sağlığımıza yansıdığı bir gerçektir.
 2. Ziyaretçi

  bence çok iyi bir yazı
 3. Ziyaretçi
  daha açıklayıcı ve maddeler olsaydı daha iyi olurdu
 4. Asel
  Bayan Üye
  Çevre ve Sağlık İlişkisi

  Sağlık ve Çevre İlişkisi: Her canlı yaşadığı çevre ile iletişim halindedir. Çevrenin durumu canlın sağlıklı olup olmamasında önemli bir etkendir.
  İnsanların sağlıklı olmaları kendi ellerindedir. Çevrelerine gereken önemi gösterdikleri sürece kendi sağlıklarını da garanti altına almış olurlar. 1982 anayasasının 56. maddesinde “ Herkes dengeli ve sağlıklı yaşama hakkına hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların görevidir.

 5. Eleman
  Devamlı Üye
  Çevre canlıların içinde bulundukları ortamdır. Sağlık insanın ruhen, fiziken ve her yönden iyi olma durumudur. Sağlığımızın üzerinde yaşadığımız çevrenin durumu da çok önemlidir. Sağlıklı bir hayat sürmek için çevremizi korumaya dikkat etmeliyiz sağlıksız çevre insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

+ Yorum Gönder


sağlık ve çevre ilişkisi,  çevre nedir,  sağlıklı çevre nedir,  çevre ve sağlık ilişkisi,  çevre ve sağlık arasındaki ilişki,  sağlık ve çevre nedir