+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Doğadaki Düzen, Doğadaki Denge, Doğadaki Düzen Nasıl Oluşur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Doğadaki Düzen, Doğadaki Denge, Doğadaki Düzen Nasıl Oluşur?
  Doğadaki Düzen Nasıl Oluşur?  İnsanlık doğa ve dünyanın nasıl oluşup-geliştiğini, hayatın nasıl oluştuğunu anlamaya ve hayatına bir anlam vermeye çalışmaktadır. Bunun için bilgi gerekmektedir. Toplumumuzda egemen mevcut bilgiler iki farklı hayat görüşü ileri sürmektedirler.
  Bunlardan en eski olanı yaratılış görüşüdür. Bu görüşe göre, doğa-dünya ve hayat varlıkların haricinde olan çok büyük ve ebedi bir varlık tarafından oluşturulmuştur. Bu hayat sisteminde insanın özel bir yeri vardır. Diğer tüm canlılardan farklı olarak, insanın ruhu vardır ve bu ruh, ölüm sonrası dönemde öteki dünya denilen başka bir dünyada ebedi olarak yaşayacaktır.
  İkinci hayat görüşü, yaratılış görüşüne bir tepki olarak yaklaşık iki-üç asırdan beri oluşturulmaya başlanmıştır. Evrimci görüş olarak bilinen bu görüşe göre, doğada her şey rasgele olaylar sonucu oluşuyor ve doğal seçilim denilen ve nasıl olduğu açıklanamayan bir sistemle doğaya en iyi uyum sağlayanlar seçilip hayatta kalıyor, diğerleri eleniyorlar.

  Bu yazı dizisinin amacı, doğa ve dünyamızdaki oluşum ve gelişimlerin nasıl olduğunu anlamak ve bu ilişkilerden yararlanarak toplumsal hayatımızın nasıl örgütlenmesi gerektiği konusunda bir fikir oluşturmaktır.
  Toplum hayatı biz insanların oluşturmak zorunda olduğu bir sistemdir. Kimse uzaydan (veya başka devletten) gelerek bizim sistemimizi oluşturamaz. Bu nedenle ancak ve ancak biz insanlar ait olacağımız toplumsal sistemimizi oluşturabiliriz.
  Yazar doğada bir düzen olduğuna ve bu düzenin arkasında da doğal bir güç sistemi olduğuna inanmaktadır. Amacı da, bu güç sisteminin nasıl işlediğini anlamak ve bunu toplumsal hayat sistemi oluşumuna yansıtmaktır.
  Bu nedenle yazı dizisini okurken sürekli olarak bu bakış açısının hatırlanması ve yazılanların “işe yararlı mı, zararlı mı” olduğu konusunda değerlendirilmesi, kafalarınızdaki bilgilerle bu açıdan kıyaslanması istenmektedir.
  Durum Değerlendirmesi
  Dünyamızdaki toplumsal hayat sistemlerinin tümü tepeden tabana ve tepeye bağımlı olacak şekilde örgütlenmişlerdir. Toplumsal sistemde huzursuzluk oluştukça, tepedekiler (kral, sultan, başkan, parti, lider, vs) değiştirilerek sorunların üstesinden gelinmeye çalışılmaktadır. Şimdiye kadar sistem hep böyle yürütüle gelinmiştir. Ama insanlığın sorunları bitmemiş, üstelik gittikçe katlanarak çoğalmıştır. 2. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye

  Science & Technology at Scientific American.com: 15 Answers to Creationist Nonsense -- Opponents of evolution want to make a place for creationism by tearing down real science, but their arguments don't hold up Yeryuvarının ve hayatın oluşum ve gelişim tarihi aşamalarını araştıran jeoloji bilimi bu noktada insanlığı aydınlatıcı temel veriler sunmakta ve yukarıda özetlenen toplumsal sorunun çözümünün nasıl olacağı konusunda yardımcı olabilmektedir
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dünya da bulunan bir doğa bellli bir düzen içindedir. bu düzenden sadece küçücük bir kısmının aksaması veya durması bir çok şeyi etkilemektedir. mesela su döngüsü doğada belli bir düzen içinde gerçekleşmektedir. bu düzenin bozulması ile canlılar en temel ihtiyaçlarından biri olan suyu kaybeder bu da onların yaşamlarını riske koymaktadır.
+ Yorum Gönder