+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Güneydoğu Anadoluda turizm olanakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Güneydoğu Anadoluda turizm olanakları
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde turizm olanakları nelerdir?
  GAP Bölgesi’nin kapsadığı alan, yerleşik insan toplulukları tarihinin en eski bölgelerinden bir bölümünü içermektedir. İnsanlık tarihinin bütün evrelerine tanıklık etmiştir ve bu tanıklığı arkeolojik ve tarihsel kalıntılarla belgelenmekte, zenginliği ve çeşitliliği ile üstünlükler taşımaktadır. Anadolu’da gelişen otantık uygarlıklarla, Mezopotamya ‘daki uygarlıkların bir sentezi olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, bünyesinde Asur Kolonileri ve Hitit yerleşmelerini barındırmakla birlikte Zeugma Antik kenti, Dara Ören Yeri, Hasankeyf Yerleşmesi, Gaziantep Yesemek Heykel Atölyesi gibi sanatsal zenginliği de sunmaktadır.
  Bölge, bir çok inancın merkezi olma özelliğini de taşımaktadır. İlk tek tanrı inancının benimseyen Sabii’lerin şehri Harran, Musevi, Hıristiyan, ve Müslüman inançlarının buluştuğu Şanlıurfa ve Hıristiyanlığın ilk dönemlerine tanıklık eden kiliseleri ile Mardin inanç kültürünün özelliklerini günümüzde de yaşatmaktadır. Nuh, İbrahim, Eyüp, Zülkifil (Diyarbakır), Yuşa (Gaziantep) gibi peygamberlerin makamlarının bulunduğu ve bu peygamberlerin kutsal kitaplarda yer alması, İsa peygamberin Şanlıurfa Kenti’ni kutsaması bölgenin önemini dinler tarihi açısından da arttırmaktadır.
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınması çok sektörlü, entegre kalkınma felsefesi doğrultusunda planlamaktadır. Zengin tarım alanlarının sulanması ile yaratılacak ivme, diğer sektörleri de etkileyecek ve gelişmeleri hızlandıracaktır. Bu sektörlerin başında turizm sektörü gelmektedir. Bölgede turistik çekiciliği olan mekanlar( sivil, askeri ve dini mimari örnekleri), objeler (günlük yaşamda kullanılan eşyalar), performanslar (kutlamalar, ayinler, yeme içme adetleri) hem çok fazla sayıda hem de dönemlere, türlere, kültürlere göre çeşitlenmiştir.
  Tüm bu unsurlar bölgede, inanç turizmi hareketine canlılık kazandıracak iki turist profiline yönelik çalışmalar yapmamızı zorunlu kılmaktadır. Bunlardan biri yalnızca ibadet için gelecek Hıristiyanlardır. Bu turistler Adana havaalanına giriş yaparak Tarsus Saint Paul kilisesi, Antakya Saint Piyer kilisesini ziyaretlerinden sonra GAP Bölgesine giriş noktaları Gaziantep olacaktır. Bölge içinde ziyaret edilecek yerler muhtemelen, Yuşa Peygamber Türbesi (Gaziantep), Rumkale ( Saint Jan’ın İncili yazdığı yer ve mezarının burada olduğu rivayet ediliyor), Şanlıurfa (Hz. Eyüp, Nemrut Tahtı, Kiliseler, Harran), Mardin- Midyat Kilise ve manastırlar. Böyle bi turun bölgeden çıkış noktası Diyarbakır veya batman havaalanı olacaktır. İkinci turist profili ise yalnız dini nedenlerle değil, bölgenin kültürel yapısına yönelik olarak seyahati tercih edecek gruplardır. Bu durumda yukarıdaki tur güzergahına Diyarbakır surları, Hasankeyf, Nemrut Milli Parkı gibi kültürel alanlar olacaktır.
  Tarih, öncesinde ve sonrasında gelişen inançlar zincirini yansıtan tarihi eserlerin zenginliği, özellikle Museviler ve Müslümanlar için Şanlıurfa, Süryaniler için Mardin ve çevresi inanç turizminin gelişmesine olanak tanımaktadır.
  Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa’nın tarihi kent dokularıyla inanç turizminin yanı sıra kültür turizmini de besleyecek özelliklere sahip oluşu, Adıyaman Nemrut Dağı ve çevresi, Gaziantep Yesemek Açık Hava Müzesi, Zeugma Antik Kenti, Diyarbakır Çayönü Sit Alanı ve surları, Şanlıurfa, Soğmatar, Şuayip Şehri, Harran Ören Yeri, Batman Hasankeyf Yerleşimi, Mardin Dara Antik kenti gibi alanlarında kültür turizmi çerçevesinde değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
  Diyarbakır’da ve Şanlıurfa’da kaplıcalara yapılan yatırımlarla da termal turizminin gelişmesi amaçlanmaktadır.
  Sason- Kozluk, Aydınlık Dağları dağcılık turizmi açısından değerlendirilebilecek alanlardır.
  GAP illerinde oluşturulacak rekreasyon alanları da iç ve dış turizmin hizmetini sokulabilir ve kamping- karavan turizmi geliştirilebilir.
  Bölge doğal zenginlikler açısından da çeşitlilik göstermektedir. Botan, Vadisi, Bitlis Çayı, Baykan civarına kuş ve hayvan gözetleme, foto safari turlarının düzenlenmesi için kullanılabilir. 2. donadoni
  Yeni Üye

  ellerinize sağlık çok teşekkürler
+ Yorum Gönder