+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Yeryüzünde Meydana Gelen Magmatik Faaliyetler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Yeryüzünde Meydana Gelen Magmatik Faaliyetler
  Yeryüzünde Meydana Gelen Magmatik Faaliyetler


  Magmatik faaliyet Plutonizma , Denizaltı Volkanizması ve Yerüstü Volkanizması olmak üzere üç büyük grup halinde incelenmiştir.

  Magma yer kabuğundaki kırıklardan, kendisine bir yol bularak yüzeye ulaşmaya çalışır. Eğer yüzeye ulaşabilirse Volkanik Faaliyetler ortaya çıkar. Buna Volkanizma denir. Ortaya çıkan ürüne ise Volkanik Kayaç/Dış Püskürük Kayaç denilir. Eğer magma yoluna devam ettiği çatlaklardan yüzeye ulaşamazsa yerkabuğunun herhangi bir kesiminde gücünü kaybedererek sokulur ve orada soğumaya başlar. Bu tür magmatik faaliyetlere Plütonizma, ortaya çıkan ürüne ise İç Püskürük Kayaç adı verilir.

  Kayaçların içerdiği malzemeler, kayaç tabiatı ve geçirdiği evreler çok önemlidir. Kayaçların tabakalar arasında yüksek sıcaklık ve basınç altında şekil ve yapı değiştirmesine Metaforfizma, bu mekanizmayla ortaya çıkan kayaca Metamorfik Kayaç adı verilir. 2. Ezlem
  Üye

  Mağma yer kabuğundaki çatlaklardan çıkarak veya çıkmadan soğursa buna magmatik faaliyetler denir. Yeryüzüne çıkan faaliyete volkan denir. Yeryüzüne çıkmadan oluşan tabakayada kayaç nedir.
+ Yorum Gönder