+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Nükleer Enerji Atıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Nükleer Enerji Atıkları
  Nükleer Enerji Atıkları  nükleer atık en büyük kaynağı, doğal radyoaktif madde (NORM) görülür. Tüm maddeler hafif radyoaktif doğal karbon-14, potasyum-40, uranyum-238 ve toryum-232 gibi izotoplar meydana gelen çürüme edinilebilir. radyoaktif elementlerin doğal süreçler veya insan endüstrisi tarafından yoğun varsa, bunlar yeterli nükleer atık olarak algılanmalıdır konsantre olabilir. NORM dan Nükleer atıklar genellikle yüksek radyoaktif değildir ve güvenli tutmak için olabilir, bu radyoaktif radon gazı tehlikeli düzeylere neden olabilir ancak.

  nükleer atıkların diğer ana kaynağı insan yapımı nükleer reaktör olduğunu. Bir atom fissions sonra, çekirdeğin iki adet radyoaktif olabilir ve kendilerini yıl çürümeye binlerce sürebilir; bu parçaları fisyon ürünleri olarak bilinir. nükleer atık diğer kaynakları reaktörde malzemelerin, nötron aktivasyon ve artık zenginleştirme işleminden uranyum seyreltilmiş uranyum yeni nükleer yakıt üretimi içerir.

  bir nükleer yakıt demeti bir reaktör dan çıkarıldıktan sonra, hala orijinal uranyumun en içerir; nükleer yakıt çoğunlukla uranyum-238, değil fizyon kolay olduğunu. Uranyum ile karışık transuranic elemanları, nötronlar uranyum ile reaksiyona tarafından üretilen ve fizyon ürünleridir. Bu radyoaktif kokteyl süreci ile nükleer yeniden işleme denilen ayrılabilir hangi tür kimyasalların harcanan yakıt içinde.

  Fisyon ürünleri nükleer reaktörlerde üretilen son derece radyoaktif ve tehlikeli binlerce yıldır kalacak, onlar ve başka kullanın kalıcı olarak bertaraf edilebilir. fisyon ürünleri atıkların en tehlikeli formu, bir nükleer reaktör kadar onları üretmez olmasına rağmen, bir 1 GW nükleer reaktör sadece yaklaşık 3.600 £ (1.500 kg) yılda fisyon ürünleri üretmektedir. Transuranic unsurlar da son derece radyoaktif, ama çoğu taze nükleer yakıt olarak kullanılabilir; kalan güvenle parçacık hızlandırıcıları tarafından fissioned olabilir. 2. Ezlem
  Üye

  Nükleer enerji atıkları genellikle radyoaktif maddeler içermektedir. Nükleer enerji atıkları işlenecekse gereken özen gösterilmelidir. Depolama işlemi yapılacaksa uygun şartlarda ve koşullarda depolama yapılmalıdır.
+ Yorum Gönder