+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Türkiyedeki Sönmüş Yanardağlar - Büyük Ağrı Dağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Türkiyedeki Sönmüş Yanardağlar - Büyük Ağrı Dağı
  Türkiyedeki Sönmüş Yanardağlar

  Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağ, İran’ın 16 km batısında ve Ermenistan’ın 32 km güneyindedir. Dağın %35′lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %65′lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

  Ağrı dağı 5137 metrelik rakımıyla, Anadolu Yarımadası’nın en yüksek doruğudur. Dağın doruğu iki zirveden oluşur bunlar 5137 metrelik Atatürk zirvesi ile 5122 metrelik İnönü zirvesidir. 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır ve Türkiye’nin en büyük buzuludur. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3898 m. yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır. 2. Ezlem
  Üye

  Ağrı dağı ülkemizin en yüksek büyük dağıdır.Volkanik bir dağdır.Sönmüş olan bu volkanik dağın zirvesinde her mevsim buzullar karlar vardır.İki tane büyük zirvesi vardır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Ülkemizin sönmüş yanardağı Ağrı dağıdır. Ağrı dağı aynı zamanda ülkemizdeki en yüksek volkanik dağdır. Ağrı dağı biri Atatürk diğeri İnönü olmak üzere iki zirveye sahiptir zirveleri ise her mevsim karla kaplıdır.
+ Yorum Gönder


ağrı dağı sönmüş yanardağ,  agri yanar dagmi