+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda 91 Adet Tesisin Açılışı Yapıldı, 88 Adet Tesisin İse Temeli Atıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  91 Adet Tesisin Açılışı Yapıldı, 88 Adet Tesisin İse Temeli Atıldı
  91 Adet Tesisin Açılışı Yapıldı, 88 Adet Tesisin İse Temeli Atıldı

  28.12.11

  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü’nde 179 tesisin temel atma ve açılış merasimini gerçekleştirdi.


  Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de geçmişte hayal dahi edilemeyen çok güzel projelerin hayata geçtiğini söyledi.


  2003 yılında DSİ Genel Müdürlüğü görevine atandığını anımsatan Prof. Dr. Eroğlu, geçmiş yönetimin kendilerine 82 katrilyonluk ölü yatırımlar paketi bıraktığını vurguladı.


  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni bir stratejik planlama, çalışanların fedakar ve cefakar çalışmaları, öncelik planlaması, lüzumsuz yatırımların tamamen kaldırılması ve bazı projelerdeki yanlışlıkların düzeltilmesiyle büyük tasarruf sağladıklarını dile getirdi.  Türkiye'de ilk defa toplu açılış ve temel atma merasimlerini kendilerinin gerçekleştirdiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iştirakleriyle 10 Ekim 2010'da 110, 11 Kasım 2011'de ise 111 tesisin açılışını gerçekleştirdiklerini'' söyledi.


  Eskiden, küçük bir tesisin bile açılışına bütün kabinenin katıldığını anımsatan Prof. Dr. Eroğlu, ''Orman ve Su İşleri Bakanlığı zamanla yarışıyor. Kaybedecek zamanımız yok. Zamanla yarışmaya mecburuz. Milletimiz bizden çok şeyler bekliyor'' diye konuştu.  Türkiye'nin artık küresel bir güç haline geldiğine dikkati çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Dünyadaki krize rağmen Allah'a şükür dimdik ayaktayız ve dimdik ayakta olmaya devam edeceğiz'' dedi.


  Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2023 yılında, Türkiye'nin dünyadaki ilk 10 büyük ekonomi arasına girmesini hedeflediklerini, büyük hedefler koyma mecbur olduklarını, çünkü büyük hedefler koymayan devletlerin tarih sayfasından silinmeye mahkum olduğunu belirtti.  DSİ personelinin de maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirme yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, devlet güçlendikçe özlük haklarının daha da iyileştirileceğini kaydetti.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, geçmişte hidroelektrik enerji potansiyelinin çok ihmal edildiğini belirterek, 2011 yılında sadece baraj ve göletlerde değil hidroelektrik santrallerinin yapımında da önemli mesafe kaydettiklerini vurguladı.  Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2015 yılında 30 bin megawatt elektrik üretimini hedeflediklerini kaydederek, ''Çünkü biz temiz, yenilenebilir, ucuz, kendi yerli enerjimizi kullanmak mecburiyetindeyiz. Çünkü biz enerjide dışa bağımlıyız. Cari açığımızın büyük kısmı da enerji ithalatından kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu hidroelektrik enerji olmazsa olmaz şartımızdır. Ama çevreyi tahrip eden varsa, onun da cezasını veririz, ruhsatını iptal ederiz'' dedi.  Bakanlığın ve bağlı kuruluşların gerçekleştirdiği projelere de kısaca değinen Prof. Dr. Eroğlu, konuşmasının ardından, temeli atılacak projeleri gerçekleştirecek firmaların temsilcilerini kürsüye alarak, proje tarihlerinin öne çekilmesi için pazarlık yaptı.  Öte yandan DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı da 825 milyon TL'ye mal olacak 179 tesisle yılda 22 milyon 600 bin kilowatt saat hidroelektrik üretileceğini, 745 bin 245 dekar alanın sulanacağını, 100,7 milyon metreküpün içme suyu temin edileceğini, 132 bin 908 dekar arazi, 5 il, 34 ilçe, 172 köy, 110 yerleşim yerinin taşkından korunacağını kaydederek, ayrıca 1 milyon 317 bin fidan dikileceğini ifade etti.

  Daha sonra sinevizyonla bağlantı kurulan illerdeki tesislerin toplu açılışı ve temel atması gerçekleştirildi. 2. Ezlem
  Üye

  Türkiye gelişerek büyüyor. İnsanların su ihtiyaçlarını karşılamak için tesisler açılıyor. İhtiyacı olan yerlere de yeni tesisler yapılmak için temeller atılıyor.
+ Yorum Gönder