+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Dünya Mirası Alanları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dünya Mirası Alanları Nelerdir
  Dünya Mirası Alanları Nelerdir


  Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı, UNESCO'nun 21 ülkededen oluşan Dünya Mirası Komitesi tarafından yönetilen Dünya Mirası Programı listesine dahil olmuş belirli bir alandır (orman, dağ, göl, çöl, anıt, bina veya şehir gibi).
  Programın amacı, insanlığın ortak mirasındaki çarpıcı kültürel ve doğal önemi olan alanları kataloglamak, isimlendirmek korunmasını sağlamaktır. Belli bazı durumlarda listelenen alanlar Dünya Mirası Fonu'ndan parasal yardım alabilirler. Program 16 Kasım 1972'de Dünyanın Kültürel ve Doğal Mirası'nı İlgilendiren Konvansiyon ile başladı. Bu tarihten beri 180 ülke bu konvansiyonu onaylamıştır.
  2006 yılından itibaren toplam 830 alan listelenmektedir: 138 ayrı üldede 644 kültürel, 162 doğal ve 24 karışık özellikli alan. Her alan UNESCO tarafında eşşiz bir akatlog numarası ile belirtilmiştir.
  Her bir Dünya Mirası Alanı, sınırları içinde bulunduğu ülkenin mülküdür Buna rağmen her bir alanın gelecek nesiller için korunması tüm uluslararası topluluğun sorumluluğu kabul edilmektedir. Bu alanların korunması tüm Dünya Mirası Ülkeleri'nin sorumluluğudur.

  Dünya Mirası Alanları Listeleri
  •Türkiye
  •Afrika
  •Asya ve Avustralya
  •Avrupa
  •Amerika
  •Tehlike Altındaki Dünya Mirası Alanları
  •Çin Miras Alanları 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Dünyada dünya mirası pek çok tarihi eser bulunmaktadır. UNESCO dünya mirası listesine dağ, ev, heykel, anıt, çöl ve binaları dünya mirası kapsamında korumaya almaktadır. Türkiye Afrika, Asya ve Avustralya, Avrupa, Amerika, Tehlike Altındaki Dünya Mirası Alanları, Çin Miras Alanları dünya mirası yerlerin bulunduğu yerlerdir.
+ Yorum Gönder