+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Plastiklerin çevreye verdiği zararlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Plastiklerin çevreye verdiği zararlar nelerdir
  Plastiklerin çevreye verdiği zararlar nelerdir


  İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Talınlı’ya plastiklerin çevreye verdiği zararları sorduk İşte Talınlı’nın cevapları:

  Öncelik dünyadaki plastik politikasına bakmamız gerek. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana birçok alanda metal gibi maddelerin yerine geçmesiyle gerek ticari, gerekse teknolojik alanda plastikler bir “devrim” olarak nitelendirildiler.


  Plastiklerin.jpg
  Sonra bir takım avantajları dolayısıyla ve fiziksel, kimyasal özellikleri nedeniyle, yaşam döngüsü dediğimiz değerlendirme içinde çok büyük yeraldı. Yani poşetlerden tutunuz, çöp torbalarından tutunuz, bilgisayarlar, otomotiv parçalarında, mobilyada, tekstil endüstrisinde, su şişesinde, ambalaj malzemeleri yapımında, mutfak panellerinden tutunuz, inşaat malzemelerinde, izolasyon maddelerinde, yaşamımızın her alanına girdi.Bunlar genellikle dünyada, polietilen (PE), yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE), düşük yoğunluklu polietilen (LDPE), polipropilen (PP), akrilik, polimerler, polistern (PS), poliüreten (PU), ABS, naylon, polivinilklorür (PVC), epoksi, fenolik, termoplastikler, poliesterler, polietilen terafitalat (TET) gibi ve benzeri bir sürü benzeri plastik madde polimerleri halinde üretildi. Petrokimya endüstrisinde üretiliyor genellikle, yani petrolün yan ürünlerinden üretilen sentetik malzemeler olarak düşünülüyor. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  plastikler yapılan araştırmalar sonucunda pir parça plastiğin yaklaşık olarak binlerce yıl yer yüzün de kalabildiği sonucuna varılmıştır bu durum hem küresel ısınmaya hemde ozon tabakasına zarar verebilmektedir.
+ Yorum Gönder


plastiklerin çevreye verdiği zararlar,  polimerlerin zararları nelerdir,  polimerlerin zararları,  atık pillerin çevreye verdiği zararlar,  polimerin zararları,  plastiklerin çevreye verdiği zararlar nelerdir