+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Yağmurun insan üzerindeki etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yağmurun insan üzerindeki etkileri
  Yağmurun insan üzerindeki etkileri

  Yağmur su döngüsünün önemli bir parçasıdır.Canlıların hayatının devamı için suya ihtiyaç duyarlar ve bu suyun kaynaklarından bir tanesi de buharlaşan nemin yağmur olarak yüzeye dönmesidir.Bitkiler,hayvanlar için tüm canlılar için son derece önemlidir.Aşırı yağmurlar olumsuz etkiler doğurabilir.Seller,heyelan, turizmi olumsuz etkileyebilir.

  yagmur.jpg 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Yağmurun İnsan Hayatındaki Etkileri

  Yağmur doğaya can veren dolayısıyla insanla içli dışlı olan önemli bir tabiat etkenidir. Bu yazımızda yağmurun insan hayatındaki etkilerini yakından inceleyeceğiz. Yağmur doğaya can veren tüm varlıkların muhtaç olduğu yaşam kaynağıdır. Dünya üzerindeki suların gökyüzüne buharlaşarak yükselmesi ve yağmur damlacıkları halinde tekrar yeryüzüne dönmesine yağmur denir.

  Yağmur ve diğer hava koşulları insanı ilk olarak barınma ihtiyacına yöneltti. Yağmur yağması korunaklı ve üstü kapalı evlerin yapılmasını gerektirdi. İlk insanlar yaşam yeri olarak yağmurdan korunabilecekleri mağaraları kullanmışlardır. Zamanla ağaçtan yaptıkları barakalar ve evler ile yerleşik düzene geçmişlerdir. Peki yağmur yalnızca evi mi gerektirdi. İnsanoğlu ev haricinde yağmurdan korunmak için su geçirmez elbiseler ve şemsiye gibi icatlar yaptı. Ayrıca yağmur sularının çok olması nedeniyle suyun depolanması amacıyla barajlar yapıldı şehirlerde bu suların gitmesi için ise altyapı (kanalizasyon) sistemleri oluşturuldu.
  yağmur
  Yağmur bir doğa olayı olması nedeniyle insanoğlu bunu durduramayacağını bilerek nasıl korunacağına dair arayışlar içerisine girmiş ve çeşitli icatlar yapmıştır. Sizde yağmurun insan hayatındaki etkilerine çeşitli örnekler verebilirsiniz.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  yağmur tüm varlıkların hatalarının devamını sağlamaya yarayan suyun kaynağıdır. Yağmur sayesinde doğa can buluyor ve insanlar için gerekli tarım ürünleri yetiştiriliyor. Yağmur insanın hem su ihtiyacını hemde diğer gıda maddelerini yetiştirmeye olanak tanıyarak insan hayatı için önemli olan gıda yetiştiriciliğini sağlıyor.
+ Yorum Gönder