+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Türkiye'de deprem gerçeği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Türkiye'de deprem gerçeği
  Türkiye'de deprem gerçeği  Türkiye'de deprem gerçeği.jpg.

  1.deprem kuşağı üzerinde yer alan şehirleşmenin yarattığı hayati risk

  marmara bölgesinde, istanbul yakınlarındaki sismik boşluk ile ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. meydana gelecek depremin şiddeti ne olursa olsun bazı eksiklikler ve yanlışlar göze çarpmaktadır. deprem bölgesinde iki, üç katı geçmeyen ahşap yapılar yerine (aynı derecede depremlere maruz kalan los angeles bölgesinde olduğu gibi) 20 kata varan betonarme yapılar istanbul'u istila etmektedir. bu yapıların yerine 2 katlı binalar inşa edilmiş olsa idi yerleşim alanı marmara bölgesine zor sığardı. bir çok insan işine gitmek için otomobili ile yüzlerce km kat etmek durumunda kalırdı. arazinin pahalı olduğu bir bölgede bunu yapma imkanı olmadı.

  şimdiki yerleşim şeklinde, fay hatlarına 20-30 km mesafede büyük bir .nüfus yoğunluğu mevcut. bu yoğunluk 2 katlı binalarla çok düşecek, faylara yakın bölümdeki nüfus azalacaktı, ama olmadı.

  amerikalılar türkiye'nin ekonomik gücü depreme dayanıklı bina inşa etmeye elverişli değil demişler. şom ağızlılık yapmışlar. asıl ekonomik engel bu tür binaların kat limitinden dolayı arazinin 11 milyonluk bir nüfusa yetmemesidir.
  (ihtiyaç üzerine düzgün türkçe'ye çeviri: arazinin pahalı oluşu, kat sayısı az olan binaların ekonomik yerleşime uygun olmamalarını sağlıyor)

  yapılması gerekenler:
  deprem bölgesinde kurulu büyük şehirlerden (bkz: san fransisco) (bkz: los angeles) (bkz: mexico city) ders almak. bu nasıl olur? istanbul'da büyük bir deprem .meydana gelirse, bazı çürük yapılar elenmiş olur ve 50-100 yıl sonrası için daha düzenli bir yapılaşma kurulur 2. GÜLDEREN
  Üye

  Türkiye elverişililiği bakımından fay hattı üzerinde bulunmaktadır yani her an deprem olma riski taşımakta olan bir çok şehrimiz mevcuttur işte biz bu riski önlemek için sağlam konutlar yapmalı ve çok dikkatli olmalıyız
+ Yorum Gönder