+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Çimlenme sırasında ışık olsa ne olur olmaz ise ne olur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çimlenme sırasında ışık olsa ne olur olmaz ise ne olur?
  Çimlenme sırasında ışık olsa ne olur

  Tohumların çimlenmeleri üzerine ışığın etkisi değişiktir . Çoğu tarımsal öneme sahip bitki tohumlarında çimlenme üzerine ışığın etkisi yoktur . Bir zamanlar tüm bitki tohumlarında ışığın etkisinin olmadığı sanılmıştır . Bu kanının yanlış olduğu sonraları anlaşılmış , ışığın kimi bitki tohumlarında çimlenme üzerine olumlu , kimilerinde olumsuz etki yaptıkları saptanmıştır . Örneğin kısa tüylü yakı otu , adi yağ otu ( Pinguicula vulgaris ) , incir ( Ficus aurea ) , ve adi litrum ( Lythrum salicaria ) tohumları çimlenme yönünden ışığa duyarlıdır ve en yüksek düzeyde çimlenebilmek için ışığa gereksinme gösterirler . Bunun gibi çim bitkisi , eşek çiçeği ( Oenethera biensis ) ve sığır kuy*ruğu ( Verbascum thapsus ) tohumları , yeterli düzeyde ışığın bulunması karşısında daha iyi çimlenirler . Buna karşın kimi bitkilerde ışık çimlenmeyi olumsuz yönde etkiler . Örneğin liyakatli koru çiçeği ( Nemophila insignis ) tohumlarının karanlıkta ve 210C'de yaklaşık % 75'nin 8 gün içerisinde çimlenmelerine karşın , aydınlıkta yaklaşık % 1-2 sinin çimlendiği saptanmıştır . Soğan ve benzeri bitki tohumları da ışıksız ortamda daha iyi çimlenirler . 2. GÜLDEREN
  Üye

  bitki örtüsü yada her hangi bir bitki çimlenirken güneş ışığına ihtitaç duyar ışık olursa gelişir büyür ışık olmazsa o bitki çimlenemez dolayısıyla ya ölür yada cılız kalır bu nedenle bir bitki güneşten mahrum bırakılmamalı hep beslenmelidir.
+ Yorum Gönder