+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Su Kirliliği hakkında açıklama Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Su Kirliliği hakkında açıklama
  Su Kirliliği hakkında açıklama
  Su Kirliliği kısa özeti  Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunun miktarı sınırlıdır. Zamanla su kaynaklarının azalması, insan nüfusunun artması ve daha önemlisi, suların kirlenmesi yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.
  Su kirliliğini oluşturan etmenlerin başında lağım sularıyla sanayi atık suları gelmektedir. Bunun yanında petrol atıkları, nükleer atıklar, katı sanayi ve ev atıkları da önemli kirleticilerdir. Bunlar deniz kenarındaki bitki ve alg gibi kaynakları yok etmektedir. Kirlenme sonucu denizlerde hayvan soyu tükenmeye başlamıştır. Örneğin; Marmara denizi, kirlilik nedeniyle balıkların yaşamasına uygun ortam olmaktan çıkmıştır. Karadeniz'deki kirlenme nedeniyle hamsi ve diğer balık türleri giderek azalmaktadır. Istakozların larva halindeyken temiz su bulamamaları nedeniyle nesilleri tükenmektedir. Nehir ve göllerimizde kirlilik nedeniyle canlılar tükenmek üzeredir.
  Yeni yeni kurulmaya başlanan arıtma tesisleri, lağım ve sanayi atık sularını hem kimyasal hem de biyolojik olarak temizlemektedir. Böylece hem sulama suyu gibi yeniden kullanılabilir su kazanılmakta hem de denizlerin kirlenmesi önlenmektedir. Bu nedenle sanayileşme mutlaka iş yerleri planlanırken arıtma tesisleri ile birlikte düşünülmelidir. 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Her çeşit su kirliliği, içinde yaşayan tüm canlılara zarar verir. Ülkemizde su kirliliğine etki eden unsurlar; sanayileşme, kimyasal gübreler olarak gruplandırılabilir. En genel anlamıyla su kirlenmesi, su ortamının doğal dengesinin yani mineral oranı, tat, berraklık, asılı partüküllerin bozulması şeklinde tanımlanabilir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Su kirliliği suyun içine karışan maddeler sonucunda oluşmaktadır. Su kirliliği insan için gerekli olan su kaynaklarını azaltmaktadır. Ayrıca pek çok balık türü de su kirliliği nedeni ölmektedir.
+ Yorum Gönder