+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Dağcılık Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dağcılık Hakkında Bilgi
  Dağcılık Nedir


  Dağcılılık: Yüksek dağlara tırmanma sporu.

  İnsanlar öteden beri bir ihtiyaçtan veya meraktan ötürü dağları aşmışlardır, ama hep en kolay yollardan geçerek. Oysa, dağcılık sporunda insan, dorukları yenmek için türlü güçlüklere göğüs gerer.
  Dağcılık.jpg

  Dağcılığın Doğuşu

  Dağcılık sporu gerçek anlamıyla 1786 yılında, Alpler’deki (alpinizm sözcüğü buradan gelir) Mont Blanc Dağı’na ilk defa, Fransız J. Balmat ve M. Paccard’m tırmanmasıyla doğmuştur. Sonradan bu spor bütün dünyada pek çok meraklıyı kendine çekti ve XIX. yy.da Avrupa’nın en yüksek dorukları: Jungfrau, Monte Rosa, Grandes-Jorasses, Cervin, Eiger, bir bir fethedildi. 1950′den başlayarak, büyük sorunlar çözüldüğünden, dağcılar artık Alpler’den başka dağlara tırmanmağa başladılar: And Sıradağları’na, Kafkasya’ya, Alaska’ya ve özellikle Himalayalar’a tırmanıldı; 1953 yılında İngiliz E. Hillary, dünyanın en yüksek tepesi olan Everest’i (8 880 m) fethetti.

  İlk Türk dağcısı Prof. Ali Vehbi. Türküstün (1877-1937), Fransa’da öğrenim yaparken Mont Blanc’a çıkmayı da başarmıştı (1906). Türkiye’de Dağcılık Federasyonu ise 1939 yılında kuruldu.

  Bir Sanat ve Bir Teknik

  Böylece dağcılığın altın çağı tamamlanmış oldu. Çağımızda durmadan geliştirilen malzeme ve teknik sayesinde dağcılar pek güç seferlere atılabilir oldular, ne var ki ulaşılmamış yüksek doruk artık kalmamış gibidir.

  Dağcılıkta apayrı bir malzemenin (vidalı halkalar, halatlar, çengeller, çekiçler) kullanıldığı kayalık yollar; buz şişleri, ucu kazmalı dağcı değneği ve kanca kullanılan buz yolları; kaya, buz ve karın birbirine karıştığı karma yollar ayrı ayrı yöntemleri gerektirir. Ama bu sporun genel kuralı kayalara tırmanmaktır. Dağcılık meraklıları, yıl boyu, bu sporun geçerli olduğu ülkelerdeki özel okullarda eğitim görebilirler.

  İyi bir dağcı olabilmek, kayalık veya buzluk arazide kolayca hareket edebilmek ve azamî güvenlikle en güç yollara atılabilmek için uzun yıllar gereklidir.

 2. Zahra
  Üye

  Dağlar da Kamp kurup yürümenin yanı sıra Dağlara tırmanmak içinde yapılan bir tür doğa sporudur Dağcılık. Dağcılık ilk olarak Fransa da zengin kesimlerin boş zamanlarını değerlendirme ve yeni maceralar aramak için yaptıkları spordu ancak daha sonra tüm dünya ülkelerinde ilgiyle yapılmaya başlandı.
+ Yorum Gönder


dağcılılık federasyonu hakkında kısa bilgi