+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Doğal Afetler ile ilgili Kısa Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doğal Afetler ile ilgili Kısa Yazı

  Doğal afetler ile ilgili bilgi


  Doğal afetler.jpg

  SEL

  sel.jpg

  Sel, bir bölgede toprağı belirli bir süre için tamamen veya kısmen su altında bırakan; ani, büyük ve düzensiz su akıntılarına verilen isimdir. Bir akarsu veya deniz, göl gibi büyük su kitleleri kimi zaman fazlasıyla suyla yüklenir, bunun sonucunda taşarak yatağından çıkar ve “sel” adı verilen bir doğal felakete sebebiyet verir.

  HEYELAN

  heyelan.jpg

  Heyelan ya da Toprak kayması, zemini kaya veya yapay dolgu malzemesinden oluşan bir yamacın yerçekimi, eğim, su ve benzeri diğer kuvvetlerin etkisiyle aşağı ve dışa doğru hareketidir.
  Heyelan aynı zamanda toprak kaymasıdır. Toprağın yer değiştirmesinden oluşur. Toprak altı fidelerinin topraktan çıkması, aynı zamanda toprağın aşağıya doğru inerek sürtünme kuvveti oluşturmasına heyelan denir.

  KURAKLIK

  kurakl-k.jpg

  Bir bölgede nem miktarındaki geçici dengesizliğin o bölgedeki su kıtlığı ile ilişkisi olarak kabaca tanımladığımız kuraklık doğal bir iklim olayıdır ve herhangi bir zamanda herhangi bir yerde meydana gelebilir. Kuraktan nemli iklim tiplerine kadar her yerde görülebilir. Bununla beraber kurak iklimler nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı kuraklığa karşı daha hassas konumdadırlar. Ekstrem olaylar içinde kuraklık genellikle yavaş gelişir, sıklıkla uzun bir süreklilik gösterir ve atmosferik tehlikeler içinde tahmini en az olanı olması ile birlikte etkileri çok geniştir.

  DEPREMLER

  depremler.jpg

  Deprem, yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayı.
  Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.
 2. Ziyaretçi

  Doğal afet nedir?


  Doğal afet, büyük oranda veya tamamen insanların kontrolü dışında gerçekleşen, mal ve can kaybına neden olabilecek tehlikeli ve genellikle büyük çaplı olay. Afetin ilk özelliği doğal olması, ikincisi can ve mal kaybına neden olması bir diğeri çok kısa zamanda meydana gelmesi ve son olarak da başladıktan sonra insanlar tarafından engellenememesidir. Bazı afetlerin yeryüzünün nerelerinde daha çok olduğu bilinmektedir. Örneğin deprem, heyelan, çığ, sel, donma gibi bazı afetlerin sonuçları depremde olduğu gibi doğrudan ve hemen ortaya çıkar. Ama kuraklıkta olduğu gibi bazılarının sonuçları ise uzun bir zaman sonra ve dolaylı olarak görülürdoğal afet
 3. Ziyaretçi
  çok güzel bayıldım ve derste 100 aldım
 4. Ziyaretçi
  merhaba ben bu yorumları çok sevdim çok güzel eminim sosyal ögretmenide beyenir

 5. Ziyaretçi
  Bayıldım çok harika teşekkürler

 6. Ziyaretçi
  bu site çok güzel resimleride var ben beğendim inşallah öğretmenimde beğenir.

 7. Ziyaretçi
  çok güzelmiş öğretmen 100 verdi

+ Yorum Gönder


doğal afetlerle ilgili yazı,  doğal afetler,  doğal afetlerle ilgili bilgi,  doğal afetlerle ilgili kısa yazı,  doğal afetlerle ilgili görseller,  dogal afetler