+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Fırtına Nedir Nasıl Oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fırtına Nedir Nasıl Oluşur

  Fırtına Nedir  Fırtına Nedir1.png

  Dünyada, meydana gelen birçok doğa olayı vardır. Çok çeşitli nedenlerle meydana gelen bu doğa olaylarından günlük yaşamda en çok karşılaşılanlar’dan biri de, rüzgardır.

  Dünyada iki türlü basınç alanı bulunmaktadır. Bunlar yüksek ve alçak basınç alanlarıdır. Rüzgarın oluşumunda, bu basınç alanları oldukça etkilidir.Yüksek basınç alanlarından, alçak basınç alanlarına doğru olan ve yatay bir biçimde gerçekleşen hava hareketlerine rüzgar adı verilmektedir.Oluşum nedenine göre rüzgarların birçok türü bulunmaktadır. Bu türler içinde en tehlikelisi ise, fırtınadır. Fırtına, çok şiddetli esen rüzgarın meydana getirdiği hava hareketleridir. Bu rüzgar türü, bazen insanlar için oldukça tehlikeli hale gelebilmektedir.
  Fırtına Nedir2.png
  Fırtınanın oluşmasına sadece rüzgar neden olmayabilir. Bazı meteorolojik olayların da, fırtına oluşumuna katkısı vardır. Bu meteorolojik olaylar ise, kar, dolu ve yağmur gibi olaylardır. Bir rüzgarın esme şiddeti 60 km ve üstüne çıkıyorsa, bu fırtınanın başlangıcı anlamına gelmektedir. Bu hız, fırtınanın şiddetine göre, 120 km ye kadar çıkabilmektedir.

  Fırtınanın oluşumu, deniz ve okyanus gibi su kütleleri ile, kara kütleleri arasında farklılık göstermektedir. Deniz ve okyanuslarda fırtınaların başlama sebebi, buralarda esen çok şiddetli rüzgarlardır. Karalarda meydana gelen fırtınalar ise, rüzgarın yanında, gök gürültüsü, yağmur, yıldırım ve şimşek gibi doğa olaylarıyla oluşmaktadır. Gök gürültüsü ve yağmur ile oluşan fırtınalar ise, oldukça tehlikelidir.  İnsanlar için tehlikeli boyutlara gelebilme özelliğine sahip olan fırtınalar, genellikle deniz ve okyanuslarda başlayarak, kıyılara doğru ilerler ve kıyılara ve iç kesimlere zarar verir. Şiddeti büyük olan fırtınalar, deniz ve okyanuslarda şiddetli kabarmalara ve büyük dalgalara neden olmaktadır. Bu deni büyük fırtınalarda, yıldırım düşme olasılığı oldukça fazladır.

  Fırtına oluştuğu andan itibaren, beraberinde bazı maddeler taşımaktadır. Bu maddeler genelde dolu ve kar taneleridir. Ancak bu maddelere bazen, kum taneleri de eklenmektedir. Kum tanelerinin taşındığı yerde, fırtına çölde oluşmuştur ve bu tür fırtınalara kum fırtınası adı verilmektedir.

  Bunların dışında oluşan bir diğer fırtına türü ise, uzaydaki hareketlerle ilgilidir. Dünyanın manyetik alanı ve Güneşteki bazı patlamalar, fırtınaya sebep olabilir.Bu tür oluşan fırtınalarda, radyo dalgaları zarar görebilmektedir.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  fırtına nasıl oluşur

  Fırtına
  ; esiş hızı yaklaşık olarak saniyede 21 m olan rüzgâr ve bu rüzgârın denizde ya da kum çöllerinde yarattığı dalgalanmadır. Rüzgâr hızlarını değerlendiren Beaufort ölçeğine göre fırtınalar 8, 9 ve 10 gücünde esen rüzgâr olarak sınıflandırılır. 8 şiddetinde fırtına, ağaç dallarını kırar, yürümeyi güçleştirir. Saniyedeki hızı 17.2-20.7 m arasındadır. 9 şiddetindeki fırtına baca ve dam örtüleri üzerinde zararlı olur. Denizde yüksek dalgalar ve köpükler oluşturur. Deniz kıyısında rüzgârla sürüklenen su damlacıkları görüş uzaklığını azaltır. Yerden 10 m yükseklikte saniyedeki hızı 20.8-24.4 m arasındadır.

  10 şiddetindeki fırtına ağaçları sökebilecek güçte olup denizde ve deniz kıyılarında görülür. Denizde çok yüksek dalgalara yol açar, aşırı köpüklenme nedeniyle deniz yüzeyi beyaz bir görünüm alır ve görüş uzaklığı oldukça azalır. Yerden 10 m yükseklikte saniyedeki hızı 24.5-28.4 m arasında değişir. Fırtına yüksek basınç merkezlerinden (antisiklon) alçak basınç (siklon) merkezlerine doğru büyük hızla oluşan hava akımları olarak ortaya çıkmaktadır.

  Türkiye’de görülen en belli başlı fırtınalar ve yaklaşık tarihleri: Zemheri (8 Ocak), kocakarı (17 Mart, kırlangıç (8 Nisan ve 18 Ekim), sittci sevr (23 Nisan), gündönümü (22 Haziran, 22 Aralık), koçkatımı (4 Ekim), bağbozumu (21 Ekim), Ülker (29 Ekim).

+ Yorum Gönder