+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Tarım Olmasaydı Yeryüzünde Yaşam Nasıl Olurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tarım Olmasaydı Yeryüzünde Yaşam Nasıl Olurdu
  Tarım olmasaydı yeryüzünde yaşam nasıl olurdu

  Her insan yaşamak için beslenmek zorundadır. Ve insanlar için yerleşik hayat tarım ile başlar. Tarım ile birlikte toplumlar gelişmiş, uygarlıklar ortaya çıkmıştır. Bugün dünyadaki ülke ekonomilerinin büyük çoğunluğu tarıma dayalıdır. Tarım olmazsa insanlar beslenemez ve yaşayamaz. Fakat tarım sadece karın doyurmayı sağlamaz. Yaşamın tümünü kapsar. Dengeli beslenmenin de temelini oluşturur. Yeterli tarım olmazsa yeterli beslenemeyen insanların iş gücü olmaz bu nedenle hayata dair hiç bir üretim gerçekleşmemeye başlar. Ülkemiz için düşünürsek tarım olmasaydı iş gücümüz azalır, tarım için dışaraya bağımlı hale gelirdik. Zaten önderimiz Atatürk tarımın ne kadar önemli olduğunu insanımza anlatmak için; "Türk köylüsünü 'Efendi' yerine getirmedikçe memleket ve millet yükselemez" demiştir. Zaten dünyadaki ülkeleri incelersek tarımın gelişmediği hiçbir yerde medeniyette gelişmemiştir. Yine Atatürk ; "Köylü miletin efendisidir.." diyerek tanıma verdiği önemi defalarca vurgulamıştır. Tarım olmazsa beslenemezdik, yaşayamazdık, sanayi ve uygarlığımız gelişmezdi, dış ülkelere bağımlı hale gelirdik. En basitinden tarım olmazsa hayvancılık bile olmazdı. Tarım yapamayan ülkelere baktığımızda ya ticaret yaparlar veya yeraltı kaynaklarını kullanırlar ve burdan elde ettikleri gelirle yaşabilmekiçin tarım ürünleri alırlar. Kısaca tarımsız hayat olmaz. İlk insna tarımı keşfetmeseydi hala göçebe ve acı olacaktı şehirler kurulmayacaktı
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Tarım olmasaydı yeryüzünde yaşam gerçekten çok zor olurdur. Tarım insanların en temel besin ve geçim kaynağıdır. Yerleşik bir düzenin ve gelişmenin olması için tarım yeri büyüktür.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Tarım olmasaydı sadece insanlar değil hiç bir canlı yaşayamazdı canlıların hayatı için gerekli olan besin kaynağı topraktan elde edilir. Topraksız bir yaşam canlılar için düşünülemez.
+ Yorum Gönder


tarım olmasaydı yeryüzünde yaşam nasıl olurdu