+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Akarsuların Sınıflandırılması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Akarsuların Sınıflandırılması
  Akarsuların Sınıflandırılması

  Rejimlerine Göre Akarsular

  1. Düzenli Rejimli Akarsular: Yıl içinde akım düzeninin fazla değişime uğramadığı akarsulardır. Bu tip akarsular yağış rejiminin düzenli olduğu Ekvatoral kuşakta görülürler. Amazon ve Kongo ırmakları bu duruma örnek gösterilebilir.

  2. Düzensiz Rejimli Akarsular: Akım düzeninin çok değişken olduğu ve genellikle yıllar arasında da akım miktarlarının değişim değerlerinin yüksek olduğu akarsulardır. Step, karasal, akdeniz iklim bölgeleri ile savan ve muson iklim bölgelerindeki akarsular bu duruma örnektir. Fırat (Türkiye), Yangze (Çin), Orange (Güney Afrika) buna örnek verilebilir.

  Beslenme Kaynaklarına Göre Akarsular

  1. Yağmur Sularından Beslenen Akarsular: Yıl içinde yağışların büyük ölçüde yağmur olarak gerçekleştiği bölgelerde görülürler. Amazon ve Kongo tipik örnekleridir.

  2. Kar Erimelerinden Beslenen Akarsular: Yüksek dağlık alanlardan kaynağını alan ve genelde kurak bölgelerden geçen akarsulardır. Ganj ve Indus (Hindistan), Fırat ve Dicle.

  3. Sel Sularından Beslenen Akarsular: Karasal iklim bölgelerinde aniden bastıran sağanak yağışlarla kabaran akarsulara sel rejimli akarsular denir. Yıl boyu kuru dere yatakları ani yağışlarla büyük ırmaklara dönüşür. Genelde küçük akarsulardır.

  4. Yer Altı Sularından Beslenen Akarsular: Karstik arazilerde drenaj yer altına kaymıştır. Yer altı sularının yüzeye çıktığı yerlerde büyük akarsular görülmektedir. Ülkemizde Manavgat ve Köprüçay bu tip akarsulardır.

  5. Gölden Beslenen Akarsular: Kaynağını gölden alan akarsulardır. Bu tip akarsulara göl ayağı (gideğen) denir. Nil nehri kaynağını Viktorya gölünden, Missisipi kaynağını Michigan gölünden, Yenisey ise kaynağını Baykal gölünden alır.

  6. Karma Akarsular: Beslenme kaynakları çeşitlilik gösteren büyük akarsulardır. Dünyadaki başlıca büyük akarsuların tamamı bunlara örnek verilebilir. Çünkü büyük havzası olan akarsular havza içinde hem kar sularından hem yer altı sularından hem de yağmur sularından beslenmektedir.


  Döküldüğü Yere Göre Akarsular

  1. Açık Havza Akarsuları: Sularını denize ulaştıran akarsulardır. Büyük akarsuların pek çoğu bu duruma örnektir. Nil, Missisipi, Tuna, Amazon, Kongo nehirleri açık havza akarsularıdır.

  2. Kapalı Havza Akarsuları: Sularını denize ulaştıramayan akarsulardır. Hazar Gölüne dökülen Volga, Aral Gölüne dökülen Amuderya ve Sriderya ırmakları gibi. Ayrıca bazı akarsular çöllerde buharlaşma ile ortadan kalkarlar. Örneğin Taklamakan Çölünün içinden geçen Tarım nehri buharlaşma ve yer altına süzülmenin sonucunda ortadan kalkar. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  akrsuların birbirinden farklı kaynakları var aynı yere dökülebilen akarsularda vardır.bu akarsular birbirinden farklı su kaynaklarından beslenen birçok akarsu var.bu akarsuların döküldüğü yere göre 2 farklı çeşiti vardır.kapalı havza akarsu sularını hiçbir su kaynağına dökmez diğeri ise açık havza su kaynağı sularını farklı göl veya su kaynaklarına döker.
+ Yorum Gönder