+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Sel Baskınından Korunmak Için Ne Yapılmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sel Baskınından Korunmak Için Ne Yapılmalıdır


  Sel baskınından korunmanın yolları  Su baskını ve sel riski, doğal afetler arasında deprem riskinden sonra en başta gelse de özellikle yapılan meteorolojik uyarılar sayesinde önceden haber alınabildiğinden olası can ve mal kayıplarını azaltmak mümkündür.
  Sel riskinin azaltılmasına yönelik önlemler, selden önce yapılması gerekenler, sel sırasında yapılabilecekler ve selden sonra yapılabilecekler şeklinde 3 ana başlık altında toplanabilir:
  Selden önce
  “Hazırlıklı Olun”
  *Sel konusundaki uyarıları radyo ve TV’den mutlaka takip edin. Gerektiğinde Meteoroloji’den telefonla bilgi alın. Kısa süreli yoğun yağışın ani sele, uzun süreli yağışın nehirlerin taşmasına neden olacağını unutmayın.
  *Uyarıların yapıldığı tarihlerde, yanınıza değerli eşya ve evraklarınızı da alarak mümkünse yüksek kesimlerde yaşayan akrabalarınızın yanına kısa süreli olarak misafir olun.
  *Beraberinizde götüremeyeceğiniz ev ve işyerlerindeki değerli eşya ve önemli belgelerinizi yüksek ve güvenli yerlere kaldırın.
  *Suyun sürüklüyerek zarara yol açabileceğini düşündüğünüz eşya ve makinaları mümkün olduğunca üst seviyelere çıkarın.
  *Varsa afet ilk yardım çantasını yanınıza alın.Su kaynakları da kirlenebileceğinden, yedek içme suyunuzun olduğundan emin olun.
  *Suyun evinizi ve işyerlerinizi terk ettiği her yerden içeri de girebileceğini hatırlayın.Özellikle mazgallar ve su tahliye sistemlerinin, çatı giderlerinin temizliğini yapın, tıkanıklıkları giderin.
  *Binanızda yer seviyesi altında kullanılan bölümlerin rampa aşağıya olan giriş vb. önlemlerle setler oluşturun.
  *Sel sonrasında ev, işyerinin bahçesi veya tesis çevresinde birikecek suların kısa sürede tahliye edilmesi gerekeceğinden dizel tahliye pompaları bulundurun.Mevcut pompaların bakımlı ve çalışır durumda olduğundan emin olun.
  *Sel sularının çok şiddetli akacağını ve önüne katacağı araç, ağaç ve ağır maddeleri sürükleyeceğinden dere yatağı, nehir, hendek, vadi ve kanyon gibi yerlerden uzak durun.
  *Eğer alçak alandaysanız yüksek bölegelere, tepelere çıkın.
  Sel Sırasında
  “Güvende olun”
  *Zaman kaybetmeden mümkün olduğunca yüksek yerlere çıkın.Su birikintileri sığ görünse de içine girmeyin ve bu alanlardaki suların kısa sürede yükselebileceğini unutmayın.
  *Asla sel suyu içinde araba kullanmayın, ölümlerin % 80′ninin araç içinde olduğunu unutmayın.Aracınızı selden etkilenmeyecek yüksek kesimlere bir yere çekin.
  *Sel suyu, akıntı ya da nehirlere yürümeye çalışmayın.Hızlı akan 15-20 cm derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini akıldan çıkarmayın.
  *Tesisinizin çevresindeki emniyet duvarları ve istinat duvarlarının da yıkılabileceğini düşünerek bu bölümlerden uzak durun.
  *Ev ya da işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa elektrik, doğalgaz vb. kapatın.
  *Çok gerekli olmadıkça yolculuğa çıkmayın.
  Selden sonra
  “Tedbiri elden bırakmayın!”
  *Suyun iletken olduğunu unutmayın ve elektriğin kesilmiş olup olmadığından emin olmadığınız durumlarda eşyalarınızı kurtarmak adına da olsa suyla kaplı alanlara girmeyin, mutlaka suyun çekilmesini bekleyin.
  *Sel suyu ile temas etmiş bütün gıda malzemelerini konserve de olsa atın.
  *Sel suyuna maruz kalmış giysi ve eşyalarınızı çok iyi şekilde yıkayıp temizleyin, kişisel hijyeninize dikkat edin.
  *Suya maruz kalan değerli eşya ve dökümanlarınızın daha fazla zarar görmesini engellemek için kısa süre içinde kurutma işlemlerine başlayın veya profesyonel destek alın.
  Hasar anında ve sonrasında yapılması gerekenler:
  Sel hadisesi veya su baskını durumlarının akabinde gerek üçüncü şahısların gerekse şirketiniz çalışanlarının güvenliğinin sağlanması ve mevcut şartlar altında imkan dahilinde ise, tesiste bulunan emtea, demirbaş, makina, teçhizat, araç vb. muhteviyat için gerekli önlem ve kurtarma çalışmalarının hemen başlatılması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca meskeninizin sigortası var ise güvenlik tedbirlerinin alınması veya kurtarma çalışmaları sırasında acil ve zorunlu haller dışında hasar mahallinde yer alan demirbaş, emtea ve makinaların yerlerinin değiştirilmemesi ve/veya söz konusu muhteviyata müdahale edilmemesi hasarın tespit ve değerlendirilmesine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Hasar tespit sürecinde şirketimiz tarafından yapılması muhtemel keşif çalışmalarına ilişkin olarak hasarlı emtea, demirbaş ve muhteviyatın atılmaması ve sigorta şirketinin görüş ve tespiti için bir alanda muhafaza edilmesi gerekmektedir.
  Gerekli güvenlik tedbirleri alınması sonrasında yine sigortanız var ise ve mümkün ise hasar mahallinin ve zarar gören muhteviyatın fotoğraflarının çekilmesini ve/veya kamera kaydının alınması sağlayınız.
  Su baskını ihbarlarınız ve her türlü sorunuz için (0212) 474 35 08 veya 0532 340 89 21 no’lu hatlarımızı arayabilirsiniz. Hasarınıza ilişkin olarak görevlendirilecek eksper sizinle hemen irtibata geçerek en kısa sürede hasar mahalline ulaşacaktır.
  Hasar mahalline ulaşan eksper tarafından oluşturulacak rapor sonucu fiyatlandırma ve neyin nasıl yapılacağı konusunda tarafınıza bilgi verilecektir.
  Önümüzdeki dönemlerde ve yıllarda da ülkemizi etkilemesi muhtemel şiddetli yağışların yeni bir felakete dönüşmemesini ve hasarsız günler geçirmenizi dileriz.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Sel baskınından korunmak için selde yapılması gerekenler konusunda bilinçli olmalıdır. Sel riski taşıyan bölgelerde yerleşim alanları kurulmamalıdır. Hava durumunu takip ederek sel olma ihtimalinin değerlendirim duruma göre hareket edilmelidir.
+ Yorum Gönder