+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda Deprem sonuçları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Deprem sonuçları nelerdir
  kısaca deprem sonuçları nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Deprem sonuçları nelerdir


  Çin’in Shaanxi eyaletinde 23 Ocak 1556 sabahı 8,0 gibi rekor büyüklükte sarsıntılar yaşandı. Toplam ölü sayısı 830 bine ulaştı; bunların çoğu evlerinin çökmesiyle uykuda can vermişti. O zamandan beri hiçbir deprem böyle büyük can kaybına yol açmadı.

  Bir depremin sonuçları ve yan ürün niteliğindeki fenomenler en az sarsıntılar kadar yıkıcı olabilir. 1906’da San Francisco’da ve 1995’te Japonya’nın Kobe kentinde meydana gelen depremlerin ardından, günlerce süren geniş çaplı yangınlar çıktı. Portekiz’in başkenti Lizbon’u 1755’teki şiddetli bir depremden sonra tsunami vurdu ve kent sular altında kaldı.

  Zor ulaşılan ücra bölgelere zamanında yardım yetiştirmek daha güçtür. Bu çoğu kez açlığa ve salgınlara yol açar. Kurtulanlar çoğu kez barınaksız kalır ve birçok kişi kötü hava koşulları yüzünden ölür. Böyle bir durum Keşmir’de 2005’teki yıkıcı bir depremin hemen ardından kışın bastırmasıyla yaşandı.

  Çinli sismologlar 1975’te bir depremi önceden doğru biçimde tahmin etmeyi başardı. Bölgenin birçok sakini zamanında başka yerlere taşındı. Ne var ki, bir yıl sonra Kuzey Çin’in başka bir kentinde 100 bin kişi depremde yaşamını yitirdi. Bu sefer uzmanlar yakın bir depreme ilişkin herhangi bir gösterge saptayamamıştı.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Deprem Çeşitleri Nelerdir


  3 çeşit deprem vardır? Bunlar:

  Çöküntü depremleri
  Volkanik depremler
  Tektonik depremler

  A-) Çöküntü Depremleri


  Yer altındaki boşlukların çökmesi ile oluşur. Ülkemizde çöküntü depreminin en fazla olduğu bölgemiz, Akdeniz’dir.

  B-) Volkanik Depremler

  Volkanik depremler, volkanizma olayı sonucunda etkili olan depremlerdir. Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için bu tip depremler görülmez.

  C-) Tektonik Depremler

  Kıta ve dağ oluşumu hareketleri sırasında yer kabuğunda meydana gelen sıkışma ve kırılmalar sonucu oluşan depremlerdir. Diğer deprem çeşitleri arasında etki alanı en geniş depremdir.


 4. Eleman
  Devamlı Üye
  deprem yer kabuğunun çatlaması ve bu çatlama ile beraber oluşan yer sarsıntısıdır. Deprem binaların çökmesine insanların ölümlerine can ve mal kaybına neden olmaktadır.

+ Yorum Gönder


depremin sonuclari