+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Hava Kirliliğinin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Hava Kirliliğinin İnsanlar Üzerindeki Etkileri
  Hava Kirliliğinin İnsanlar Üzerindeki Etkileri

  Hava Kirliliğinin İnsanlar üzerine etkisi.png

  Hava kirliliğinin etkileri zaman içerisinde; zehirlenme, kansere neden olma, doğum bozuklukları, gözlerin tahriş olması, solunum sistemi rahatsızlıkları, bronşit ve virüs enfeksiyonlarına hassasiyetin artması, kalp hastalıklarına zemin hazırlaması, kronik astımın şiddetlenmesi şeklinde görülebilir.

  Hava Kirliliği.png

  Kirleticilerin çoğunun sinerjitik etkileri vardır. Örn: sülfat ve nitratlar havadaki küçük partiküllerin üzerine tutunur, böylece akciğerlere tek başına verdikleri zarardan daha büyüğünü verdikleri görülür. Atmosferdeki kirleticilerin omurgalılar üzerindeki etkileri solunum sistemi bozuklukları, gözler, dişler ve kemiklere olan zararları, pestisitlere hassasiyetin artması yiyecek kaynakların azalması şeklinde görülür. Otomobil eksozlarından çıkan peroksiasetil nitrat gözlerde kanlanmaya, yanmaya ve solunum güçlüklerine neden olmaktadır.

  Hava Kirliliği ve İnsanlar.jpg  Akciğer amfizemleri özellikle atmosfer kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde görülen bir solunum rahatsızlığıdır. Bu hastalık, akciğerlerde solunum parankimasının elastikiyetinin kaybetmesine ve çeperlerde incelme sonucu akciğerlerdeki alveollerin açılmasına ve sonuçta akciğer kanamalarına neden olur. Şehir atmosferinde benzantren, floranten, benzopiren, gibi kanserojen polisiklik hidrokarbonların bulunması, kanserin yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır. 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Aslında hava kirliliğinin bir sorumlusu varsa oda insandır çünkü insanlar üç beş kuruş fazladan vermemek için fabrika bacalarına filtre takmıyor buda havanın kirletilmesine neden oluyor.
+ Yorum Gönder


hava kirliliğinin solunum sistemi üzerine etkileri,  hava kirliliğinin canlılar üzerindeki etkisi ,  hava kirliliğinin solunum sistemi üzerindeki etkileri ,  su kirliliginin canlılar üzerindeki etkileri,  çevre kirliliğinin canlılar üzerindeki etkisi