+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda küresel ısınmayla denizin yükselmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  küresel ısınmayla denizin yükselmesi
  küresel ısınmayla denizin yükselmesi

  okyanuslar_ve_denizler.jpg

  Deniz suyu, yüzyıllardır kıyılara saldırıyor. Bir çok insan karaların iç kısımlarına doğru gitmek zorunda kalacak. Alçak mercan adaları ve adalar tamamen yok olacak ve şehirler yeniden kurulmak zorunda kalacak. Tuzlu su, toprağın içine işleyerek yer altı su tabakasının kaynağını bozacak, kıyıların korunması için önemli olan ve hem karada hem denizde yaşayabilen canlıların biyolojik ortamını bozacak. Daha endişe verici olan ise okyanusların karbondioksit emme kapasitesinin azalacak gibi görünmesidir. Okyanus doyma noktasına mı gelecek? Bu durumda çok uzun bir süre için okyanuslar karbon kaynağına dönüşecek..

  “2100’de okyanus 14cm ila 80 cm arasında yükselecek. Bu yükselme şimdiden başladı ve yüzyıllar boyunca devam edecek. Ama bunun sorumlusu deniz buzulları olmayacak. Akıntılar ve kıyılar, etkilerini ölçemediğimiz büyük bir enerjiye maruz kalacaklar." Deniz nereye kadar yükselecek ?

  Okyanuslar yeryüzünün ortalama sıcaklığının yükselmesine iki türlü tepki verecek, bunlardan ilki genleşme, ikincisi ise buzul ve buzul takkeler 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Denizlerin yüz yıllardan beri kıyıları içine alması insan oğlunu korkutmuştur her yıl deniz az da olsa karayı içine alıyor bunun için küresel ısınmanında etkili olduğu söylenmektedir.
+ Yorum Gönder