+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda küresel ısınmayla su altında kalabilecek devletler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  küresel ısınmayla su altında kalabilecek devletler
  küresel ısınmayla su altında kalabilecek devletler

  kuresel_isinma.jpg

  Avrupa Yenilenebilir Enerjiler Birliği (EUROSOLAR) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar: Küresel ısınmanın yavaşlatılamaması durumunda irili ufaklı çok sayıda ada ile ada devleti sular altında kalabilir.

  Uyar, Küçük Ada Devletler Birliğ'ne üye 40'ı aşkın ada devleti bulunduğunu söyledi.
  Doç. Dr. Uyar, başta enerji üretimi amaçlı fosil atıkların kullanımı olmak üzere insan etkinliklerinden kaynaklanan küresel ısınmanın yavaşlatılması için tüm dünyanın el birliği içinde olması gerektiğini kaydetti.

  Küresel ısınmanın önüne geçilememesi durumunda Küçük Ada Devletler Birliği'ne (AOSİS) üye, deniz seviyesinden 3-4 metre yükseklikte olan ada devletlerinin tamamen, yerleşim birimleri kıyı şeridinde olan ada devletlerinin de kısmen tehlike altına gireceğini bildiren Uyar, kutuplardaki buzların kopmaya, dağlardaki karların erimeye başladığını ve daha fazla suyun atmosferde dolaştığını belirtti.

  DENİZ SEVİYESİNDE 1 METRELİK YÜKSELME BEKLENİYOR  Uyar, daha önce ortalama 16 derece olan sıcaklığın, fosil yakıtların kullanımı nedeniyle son 150 yılda, 16.5 ile 16.8 derece düzeyine ulaştığını ifade ederek, Küresel ısınma konusunda yapılan çalışmalarda deniz seviyesinin son 150 yılda 25 santimetre arttığı belirlendi. Bu olumsuzlukların devamı, önlenememesi durumunda özellikle ada devletleri açısından büyük tehlike gündeme geliyor.
  Fosil yakıt kullanımı bu hızla devam ederse, deniz seviyesinde önümüzdeki yüzyılda 1 metrelik yükselme olması tahmin ediliyor. bu kadarlık yükselmenin neden olacağı doğal afetler adaları tamamen su altında bırakabilir? dedi.

  Uyar, Küçük Ada Devletler Birliği'ne üye 40'ı aşkın ada devleti bulunduğunu söyledi.
  Uyar Sınırlı kaynak ve insan faaliyetlerinin yoğunluğundan olumsuz etkilenen ve deniz seviyesinden 3-4 metre yüksekte olan, yerleşim alanları yine kıyı şeridinde bulunan ada devletleri, küresel ısınmanın etkisiyle deniz suyunun yükselmesi ve olası doğal afetlere karşı tehdit altında. İklim değişimine karşı çok kırılgan ve deniz seviyesine yakın olan özellikle Bahama, Kiribati, Maldivler ve Marşal adaları gibi ada ülkeleri için gelecekte riskli gelişmeler yaşanabilir. Ancak, insanlığın bu kadar duyarsız davranarak felakete kucak açacağını sanmıyorum.? 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Küresel ısınma insanların elinde olan yani insanların sorumlu oldukları bir şeydir. bu küresel ısınma nedeni ile dünyanın dengesi bozulmuş ve dünya olmasından gerekenden daha fazla ısınmaya başlamıştır. bu yüzden buzullara erimeye başlamıştır. bunun dışın da küresel ısınma nedeni ile bir çok ülkle çok yakında sular altında kalacağı düşünülmektedir.
+ Yorum Gönder


küresel ısınma