+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Ekosistem Forumunda Ozon nasıl ölçülüyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ozon nasıl ölçülüyor
  Ozon nasıl ölçülüyor

  Türkiye’de ozon kalınlığı ozonsonde yöntemi ile ölçüyor. Havadan daha hafif olan hidrojen gazı ile doldurulmuş bir balona bağlanan ozonsendo cihazı atmosferin 30-35 kilometre uzaklığında sıcaklık, nem, basınç, ozona ilişkin veriler elde ediyor. Her ,ülke ozon kalınlığındaki azalış, kalınlaşma veya sapmayı uzun yıllar ortalamalarını dikkate alarak değerlendiriyor. Ozon tabakasındaki incelme ise en çok kutuplarda görülüyor.
  Ozon.jpg

  Ekvator kuşağı üzerindeki ozon, kutuplara gittikçe yoğunlaşırken, soğuk hava ve güneş radyasyonu ile birlikte reaksiyona geçiyor. Bu durum da ozon tabakasında incelmeye neden oluyor. Dünya ozon ortalaması yaklaşık 300 DU olarak kabul edilirken, coğrafik konuma bağlı olarak 230-500 DU arasında değişiyor. Ozon tabakasındaki azalma, daha fazla, UV-b (yeşil) radyasyonunun yeryüzüne ulaşarak canlılar üzerinde genetik zararlara yol açarken, insanlarda güneş yanığı ve cilt kanseri gibi sorunlara neden oluyor. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Üç oksijen atomundan oluşan ozon hafif bir gazdır. Atmosferin üst tabakalarında yer alan ozon gazı zehirli ve renksiz bir gazdır ve sıvı halde iken lacivert rengine dönüşür.
+ Yorum Gönder